Express-Miejski.pl

Przestępstwa społecznie uciążliwe

KPP Kłodzko fot.: KPP Kłodzko

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Policja powiatu kłodzkiego coraz częściej otrzymuje zgłoszenia dotyczące m.in. umyślnego uszkodzenia pojazdów, zniszczenia elewacji budynków, wybicia szyb czy też uszkodzenia drzwi.

W przypadku przestępstw przeciwko mieniu sprawcy coraz częściej nie pozostają bezkarni. Oprócz zasądzonej kary pozbawienia wolności, zostają także zobligowani do zapłaty równowartości uszkodzonego mienia. Takim wyrokiem został ukarany jeden z mieszkańców gminy Bystrzyca Kłodzka, który w ubiegłym roku w Międzygórzu w zaparkowanym samochodzie wybił szyby powodując straty o łącznej wartości 2900 zł.

Został skazany przez Sąd na karę 7 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata a także zobowiązany do naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego . Podobny wyrok zapadł wobec 29-letniego mieszkańca Bystrzycy Kłodzkiej, który uszkodził karoserię samochodu oraz zniszczył lusterka w samochodzie marki Volvo. Sprawca został wyrokiem sadu zobowiązany do naprawienia powstałej szkody w wysokości 2700 zł.

Innym przykładem może być wyrok Sądu Rejonowego w Kłodzku z października w 2010 roku, w którym to sąd uznał za winnego mieszkańca Lądka-Zdroju, który będąc w stanie upojenia alkoholowego rzucił betonową kostką chodnikową w okno wystawowe kiosku „Ruchu”. Wobec sprawcy sąd wymierzył karę 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby a także grzywnę.

Przestępstwa uszkodzenia mienia popełniane są najczęściej z pobudek chuligańskich lub przez osoby pijane. Przesłanki te nigdy nie będę uwzględniane przez sąd na korzyść sprawcy. Pamiętajmy, że sąd wymierzając karę, uwzględnia w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy, sposób jego życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie się o naprawienie szkody.

Funkcjonariusze policji powiatu kłodzkiego zwrócą również uwagę na osoby, które dopuszczają się tego rodzaju przestępstw społecznie uciążliwych. Za przestępstwo uszkodzenia mienia grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, kara grzywny lub ograniczenia wolności, a także sąd może zobowiązać sprawcę do naprawienia wyrządzonej szkody oraz nałożyć na niego obowiązek zapłaty równowartości uszkodzonego mienia.

KPP Kłodzo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA