Express-Miejski.pl

Straż Graniczna grała z WOŚP

XX finał WOŚP w Kłodzku fot.: Danielo/express-miejski

Podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie zabrakło funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej. Mundurowi grali z WOŚP w Bystrzycy Kłodzkiej i samym Kłodzku.

Funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt służbowy wykorzystywany w codziennej służbie i oczywiście włączyliśmy się do licytacji. W tym roku można było wylicytować pobyt na strzelnicy w kłodzkim oddziale Straży Granicznej, gdzie zwycięzca przejdzie szkolenie i strzelanie wraz z instruktorem z broni pneumatycznej i trenażera oraz tablice "Granica Państwa przekraczanie zabronione".

Funkcjonariusze wspólnie ze słuchaczami Medycznego Studium Zawodowego w Kłodzku zaprezentowali, przy użyciu fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jak udzielać pierwszej pomocy bez użycia specjalistycznego sprzętu. Najważniejszym z elementów było zwrócenie uwagi uczestnikom pokazu, że trzeba reagować zawsze, gdy osoba potrzebuje pomocy. Nawet, jeżeli nie posiadamy umiejętności przeprowadzania masażu serca i sztucznego oddychania, to możemy poszkodowanemu pomóc poprzez wezwanie jak najszybciej zespołu pogotowia ratunkowego oraz zabezpieczyć samą osobę i miejsce zdarzenia.

 Wszyscy zainteresowani mogli samodzielnie udzielić pierwszej pomocy korzystając z manekina szkoleniowego osoby dorosłej i dziecka. Niepowtarzalną okazją była możliwość zdobycia umiejętności posługiwania się defibrylatorem automatycznym (AED) - urządzeniem służącym do normowania pracy serca oraz monitorowania EKG. Specjalnie dla dzieci zorganizowaliśmy stanowisko do malowania twarzy - dzieci zamieniały się w kotki, tygryski, biedronki a motywem przewodnim były oczywiście czerwone serduszka.

SOSG Kłodzko/ opr. Dave

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA