Express-Miejski.pl

Cudzoziemcy w rękach funkcjonariuszy

SOSG Kłodzko fot.: SOSG Kłodzko

Funkcjonariusze Straży Granicznej prowadząc kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP zatrzymali dwóch cudzoziemców.

Pierwszy z nich - obywatel Boliwii - przebywał w Bielawie (dolnośląskie) nielegalnie. Cudzoziemiec nie posiadał żadnego tytułu pobytowego w Polsce. Podczas starania się o legalny pobyt (marzec 2011), wojewoda dolnośląski stwierdził, że jego małżeństwo z obywatelką polską zostało zawarte w celu "obejścia" obowiązujących przepisów, ponadto we wniosku który złożył, były zawarte nieprawdziwe informacje dotyczące jego dotychczasowego pobytu w Polsce.

Wszczęte czynności administracyjne wobec ww. zmierzają do umieszczenia go w jednym z ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców SG, celem zabezpieczenia właściwego toku postępowania w sprawie o jego wydalenie.

Drugi z mężczyzn - obywatel Ukrainy - został zatrzymany na autostradzie A4 (powiat legnicki). Funkcjonariusze prowadząc działania w ochronie szlaków komunikacyjnych skontrolowali dokumenty kierowcy samochodu osobowego. Podczas kontroli, okazało się, że cudzoziemiec wyłudził polską wizę. Terytorium RP potraktował jako kraj tranzytowy, bo docelowo przebywał w Niemczech. Nie zgłosił się też nigdy do polskiego pracodawcy, u którego miał podjąć pracę. Mężczyznę przesłuchano w charakterze podejrzanego i przedstawiono mu zarzuty wyłudzenia wizy i posłużenia się tym dokumentem tj. o czyn z art. 272 i 273 kk.

Obywatel Ukrainy został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat. Ponadto wydano mu decyzję o zobowiązaniu do opuszczenia naszego kraju w terminie 7 dni, która skutkuje rocznym zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP.

SOSG Kłodzko/ opr. Dave

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA