Mistrzostwa w wyciskaniu sztangi leżąc o Puchar Frankensteina

Mistrzostwa w wyciskaniu sztangi leżąc fot.: Express-miejski.pl

Najsilniejsi mężczyźni z Kłodzka, Międzylesia i Bystrzycy Kłodzkiej zjechali w niedzielę do Ząbkowic Śląskich by rywalizować w Otwartych Mistrzostwach Ząbkowic Śląskich w wyciskaniu sztangi leżąc o Puchar Frankensteina. Emocji nie brakowało.

Zawody rozpoczęły się minuta ciszy w związku tragicznym wypadkiem i śmiercią młodego mieszkańca Ząbkowic Śląskich. Następnie przystąpiono do ważenia zawodników i podziału na kategorie wagowe. Każdy z ponad trzydziestu siłaczy miał trzy próby na wyciśnięcie zaoferowanego przez siebie ciężaru. Wyniki z pewnością zaskoczyły zgromadzoną widownie. Mężczyźni bowiem podnosili kilkakrotnie większe ciężary w stosunku do masy ciała. Padł tez oficjalny rekord, Krzysztof Król podniósł sztangę ważącą 220 kg!

W najlżejszej kategorii do 65 kg zwyciężył Marek Orbach z Kłodzka podnosząc ciężar 125 kg. Drugie miejsce zajął Tomasz Adamów z Bystrzycy Kłodzkiej (90 kg), a trzecie Michał Banikowski z Międzylesia (70 kg).

Kategorię do 75 kg po ciężkim boju zwyciężył zawodnik Bystrzycy Kłodzkiej Rafał Tarczewski. Wydźwignął on do góry ciężar 132 kg. Taki sam podniósł również Piotr Jurkiewicz z Międzylesia. Zajął jednak drugą lokatę gdyż był minimalnie cięższy. Dawid Sobierajski z Kłodzka zdobył miejsce trzecie (127 kg).

Równie zacięta walka towarzyszyła zmaganiom zawodników do 85 kg. Tutaj najlepszy okazał się Mateusz Żyła z Bystrzycy Kłodzkiej (170 kg), który wyprzedził Jarosława Buczko z Ząbkowic Śląskich (162 kg) i Piotr Sulżyckiego z Bystrzycy Kłodzkiej (105 kg).
Andrzej Juraszek z Międzylesia podnosząc sztangę ważącą 185 kg zajął pierwsze miejsce w kat. do 95 kg. Drugie miejsce zdobył również zawodnik Międzylesia Mariusz Michalak (150 kg), a trzecie mieszkaniec Budzowa Mariusz Maciejewski (145 kg).

Kategoria 105 kg to dominacja przedstawiciela Bystrzycy Kłodzkiej. Patryk Kozieł podniósł sztangę ważącą 210 kg i został mistrzem tej kategorii. Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Bielowi z Barda (155 kg), a trzecie Arkadiuszowi Spyrce z Ząbkowic Śląskich (130 kg).

Do kategorii 115 kg zgłosił się tylko jeden zawodnik. Krzysztof Król z Międzylesia nie zaprzestał jednak tylko na zgłoszeniu, wycisnął sztangę 220 kg i pokazał swoją klasę ustanawiając tym samym nowy rekord mistrzostw. W ostatniej kategorii mężczyzn ważących powyżej 115 kg zwyciężył Krzysztof Chalczyk z Międzylesia (185 kg), drugie miejsce zajął Grzegorz Kantor (160 kg).

Otwarte Mistrzostwa Ząbkowic Śląskich w wyciskaniu sztangi były już ósmymi z rzędu. Organizatorem zawodów był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkowicach Śląskich, a sponsorami Radosław Rosiński, Jarosław Majerczyk i Grzegorz Abrahamik