Express-Miejski.pl

Tristan, Izolda,...

Dodane przez: mat. pras.

Data: 2014-04-06 Kłodzko

W najbliższą niedzielę 6 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00 na Miejskiej Scenie w Kłodzku wystawiony zostanie nasz rodzimy spektakl Teatru w Kłodzku (Kłodzko 2016) "Tristan, Izolda,..." w reż. M. Tramera.

Spektakl jest niezwykle ciekawy, został objęty m.in. patronatem Ambasady Japonii w Polsce i zrealizowany przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

Pracowali przy nim japońscy scenografowie: pan Nori Sawa (główny scenograf i autor projektów) i pani Yumi Hayashi. Sztuka nawiązuje w formie do tradycyjnego, japońskiego teatru Bunraku - jest to forma niezwykle rzadka na polskich scenach. Sześcioosobowemu zespołowi aktorów towarzyszy grający na żywo duet muzyczny.

Wykonawcy:
Adaptacja tekstu i reżyseria: Michał Tramer Scenografia (projekty): Nori Sawa Wykonanie scenografii:
Yumi Hayashi – Mraz (lalki, maski)
Małgorzata Bekalarska (kostiumy)
Jakub Bednarek (dekoracje)
Choreografia: Magdalena Górnicka
Muzyka (na żywo): Agata Bilińska i Roho Konar
Obsada:
Aleksandra Pejcz, Joanna Półtoranos, Joanna Załucka, Łukasz Jarzyński, Kamil Katolik, Bartosz Socha
Światła: Piotr Sadlik, Sebastian Hewko


O spektaklu:
„Dzieje Tristana i Izoldy” to bodaj najsłynniejszy romans średniowieczny. Spisany na przełomie XIX i XX wieku przez Josepha Bediera, doczekał się wielu przekładów adaptacji, w tym także scenicznych, filmowych. Zapewne wynika z tego, że to nie jest to li tylko historia tragicznej miłości, to także opowieść o zdradzie, zarówno wobec innych, ale przede wszystkim wobec samego siebie. Spektakl „Tristan, Izolda,…” skupia się na tej właśnie stronie średniowiecznej legendy. Ukazuje nie tyle potęgę miłości, co kruchość ludzkiego charakteru wobec namiętności. W istocie, to właśnie owe namiętności kierują nami, jak animator kieruje lalką.
Zastosowanie japońskiej poetyki dla przedstawienia klasycznej, europejskiej historii ma nie tylko uczynić tę adaptację oryginalna i dostarczyć dodatkowych przeżyć estetycznych. Ma także ukazać uniwersalizm tematu oraz sprowokować widza do przemyśleń: czy w istocie nie jesteśmy tacy sami? Czy większy dystans tworzy czas czy odległość? A może właśnie jesteśmy wciąż tacy sami, bez względu na epokę czy kraj?

Spektakl przygotowany w ramach programu „Teatr w Kłodzku” realizowanego przez instytucję kultury Kłodzko 2016. Premiera odbyła się na scenie Kłodzkiego Centrum Kultury, 29 września 2013r.

mat.pras

foto_private_policy

REKLAMA


REKLAMA