POWIAT KŁODZKI » Kłodzko
Express-Miejski.pl, 2012-02-06 19:45:51
„Nie bądź jeleń, weź paragon” to hasło II edycji akcji, której celem jest przypomnienie o konieczności wystawiania i przechowywania paragonów.
Co łączy zakupy na wyprzedaży, na bazarze, w restauracji? – dowód zakupu. Musi nam go wydać każdy przedsiębiorca, ponieważ jest to potwierdzenie transakcji kupna-sprzedaży. Najczęściej dostajemy paragon. Ale dowodem może też być faktura, potwierdzenie płatności kartą, czy wyciąg z konta. Przydadzą się, gdy produkt będzie niezgodny z umową, czyli wadliwy.
Warto pamiętać o tym, aby zawsze upominać się o wystawianie paragonów. W przeciwnym wypadku, bardzo trudno będzie nam udowodnić, że produkt kupiliśmy w konkretnym miejscu, chyba że posiadamy inny dokument potwierdzający zakup towaru u sprzedawcy do którego zgłosiliśmy się z reklamacją.
Warto bowiem pamiętać, że sprzedawca nie może uzależniać przyjęcia reklamacji od przedstawienia wyłącznie paragonu. Jeżeli go nie mamy, a płaciliśmy kartą, powinniśmy dołączyć potwierdzenie takiej transakcji. Postanowienia w regulaminach sklepów, które wyłączają możliwość przedstawienia innego dowodu zakupu niż paragon są bezprawne.
Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika, ponieważ paragon to potwierdzenie, że kwota podatku naliczonego w cenie zakupionego towaru trafi do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a w przypadku niezgodności towaru z umową ułatwi nam reklamowanie towaru.
Gdy nie otrzymaliśmy paragonu od sprzedawcy, powinniśmy zgłosić ten fakt Urzędowi Kontroli Skarbowej. Natomiast, gdy mamy problem z zakupami czy odrzuconą reklamacją mieszkańcy Powiatu Kłodzkiego mogą liczyć na bezpłatną pomoc powiatowego rzeczników konsumentów w Kłodzku.
REKLAMA
Copyright © 2009-2012 Express-Miejski.pl
Kontakt z nami: kontakt@express-miejski.pl tel. 726 22 10 22
13833371