Express-Miejski.pl

Brytyjskie pieniądze w Dworku Sarny

d fot.: wikipedia.org

W ramach brytyjsko – polskich działań, rewitalizacje przejdzie popadający w ruinę Dwór „Sarny” w Ścinawce Górnej.

Renesansowy dwór "Sarny" w Ścinawce Górnej został wzniesiony na rzecznej skarpie nad rzeczką Ścinawką w miejscu folwarku około 1590 roku. W pierwszej połowie XVII wieku został uszkodzony działaniami wojny trzydziestoletniej. Dwór jest budynkiem trzykondygnacjowym z dwoma traktami, nakryty dachem mansardowym. Posiada ośmioboczną wieżę zwieńczoną hełmem z prześwitem, w wieży mieści się klatka schodowa. Wnętrza dworu posiadają sklepienia krzyżowe, a na elewacjach zewnętrznych zachowały się dekoracje sgraffitowe oraz renesansowe obramienia okienne.

Od czasu II wojny światowej dwór nie był remontowany i obecnie popada w coraz większe zaniedbanie. Teraz ma się to zmienić dzięki działaniu polsko-brytyjskiej grupy. Jej patronem jest brytyjski następca tronu książę Karol, którego podczas niedawnej wizyty w Polsce poruszył stan będących w opłakanym stanie dolnośląskich dworów i pałaców.  

Wtedy Książe Karol obiecał patronat nad polsko-brytyjskim zespołem, którego zadaniem było przygotowanie koncepcji rewitalizacji jednego z dolnośląskich zabytków. Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztowało całe przedsięwzięcie.

Dave

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Brytyjskie pieniądze w Dworku Sarny

  2011-09-19 19:26:45

  Dave

  W ramach brytyjsko – polskich działań, rewitalizacje przejdzie popadający w ruinę Dwór „Sarny” w Ścinawce Górnej.

 • 2011-09-21 10:05:22

  gość: ~Andrzej

  Oby jak najwięcej tego typu inicjatyw. Ziemia Kłodzka "DOLINĄ ZAMKÓW LOARY" czemu nie ? Jest jeszcze wiele pałaców na ziemi kłodzkiej , które po odbudowie, stać się mogą kolejnymi perełkami.

 • 2011-09-21 13:48:52

  gość: ~lotek

  Jakie np.? Pytam, bo zwiedzam sobie pałace i zamki dolnego śląska i nie chciałbym któregoś pominąć. Ostatnio byłem w Gorzanowie - świetna sprawa. Też warto byłoby go odnowić... perełka jak się patrzy...

 • 2011-09-21 14:15:10

  gość: ~Andrzej

  Ano właśnie takie , jak w Gorzanowie , czy zamek Leśny Kamień w Szczytnej , pałac w Jeleniowie k/ Kudowy , Międzylesiu , Piszkowicach , czy ruina w Ratnie k/ Wambierzyc itd.,

 • 2016-09-07 14:12:42

  gość: ~hacz

  ostatnio dodany post

  Ludzie! Dworek Sarny jest w rękach prywatnych od lat i jest odnowiony. Chodzi o zamek w Ścinawce, tzw. Górny, który rzeczywiście jest w opłakanym stanie. Redaktorku sprawdź najpierw!!!

REKLAMA


REKLAMA