Express-Miejski.pl

Najczęstsze problemy z kręgosłupem - 6 najpopularniejszych

zdjęcie ilustracyjne fot.: shutterstock.com

Kręgosłup stanowi trzon podpierający całe ciało.

Niestety, coraz częściej obserwuje się brak właściwego dbania o jego zdrowie, który rozpoczyna się już w okresie wczesnego dzieciństwa. Warto mieć świadomość, iż rzutuje to wyjątkowo bolesnymi i nieprzyjemnymi dolegliwościami w przyszłości.

Najczęstsze problemy z kręgosłupem

Niezwykle ważne jest posiadanie świadomości, co wpływa na rozwijanie się nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa i czym mogą one skutkować. Najczęściej spotykanymi negatywnymi zmianami są:

 1. Skolioza - nazywa inaczej skrzywieniem bocznym. Charakteryzuje się występowaniem asymetrycznego ułożenia łopatek. Wada jest niesamowicie często spotykana. Kształtuje się w okresie gwałtownego wzrostu dziecka. Wśród przyczyn występowania skoliozy znajdują się predyspozycje genetyczne, wady wrodzone, złe układanie dziecka przy nieodpowiednim dobraniu materaca.
 2. Lordoza - uwidacznia się nienaturalnym wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym w przód. W konsekwencji plecy stają się wklęsłe, przy jednocześnie wystającej okolicy brzucha. Lordoza może pojawiać się w wyniku przebycia gruźlicy, krzywicy, porażenia mięśni grzbietowych lub doznania zwichnięcia biodra.
 3. Kifoza - charakteryzuje się zbytnim wygięciem kręgosłupa w tył w obrębie odcinka piersiowego. Może wystąpić u osoby, które doznała zgniecenia kręgu lub przeciążeń w wyniku noszenia ciężkich przedmiotów.
 4. Dyskopatia - znajduje się w czołówce powodów doznawania przykrych dolegliwości bólowych wśród pacjentów. Polega na wykształceniu się zmiany zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych (dysków). Wraz z wiekiem może dochodzić do licznych przeciążeń, które kumulując się, doprowadzają do przemieszczenia lub zwyrodnienia jądra miażdżystego. Wpływa to bezpośrednio na pierścień, generując takie dolegliwości jak: ból, niedowłady, stany zaburzenia czucia, zanik mięśni.
 5. Zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa - bardzo często spotykane u osób, które nie podejmują wystarczającej aktywności fizycznej i cechują się nadwagą. Brak ruchu może prowadzić do zaniku mazi międzystawowej, która ma za zadanie zapewnianie nawilżenia oraz poślizgu stawom. W wyniku zwiększonego tarcia - dochodzi do powstawania mikrourazów i niszczenia kości.
 6. Rwa kulszowa - dotyka odcinka lędźwiowego, stając się przyczyną najdotkliwszych objawów nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa. Ból przy tym schorzeniu określany jest jako ostry, przeszywający, biegnący wzdłuż kończyn dolnych. Charakterystyczną cechą, która jest przesłanką do postawienia diagnozy rwy kulszowej, jest występowanie dolegliwości w obrębie tylko jednej strony ciała na raz. Schorzenie spowodowane jest bezpośrednim uciskiem na nerw kulszowy.

Dla wszystkich osób, które borykają się z przykrymi dolegliwościami ze strony kręgosłupa, niezwykle przydatnym może okazać się artykuł: https://sleepinghouse.pl/artykul/jakie-sa-przyczyny-bolu-kregoslup.

Problemy z kręgosłupem - jak przeciwdziałać?

Pacjenci, którzy borykają się z problemami z kręgosłupem, koniecznie muszą wprowadzić do swojego życia kilka zmian. Dzięki takiemu działaniu - leczenie farmakologicznie oraz wszystkie zabiegi usprawniające mają szansę przynieść satysfakcjonujące efekty w postaci poprawy kondycji zdrowotnej. By wprowadzić zasadną profilaktykę lub wspierać proces zdrowienia na co dzień, należy:

 • Zadbać o odpowiednią dozę aktywności fizycznej na co dzień.
 • Nie doprowadzać do nadmiernego obciążania kręgosłupa.
 • Zwracać uwagę na zachowywanie prawidłowego ułożenia sylwetki w trakcie siedzenia - niewskazana jest pozycja z założoną nogą na nogę, bez stóp dotykających podłoża i nadmiernym wyginaniem pleców.
 • Unikać zbyt długiego stania w bezruchu - dobrą praktyką jest zmienianie pozycji, opieranie naprzemiennie stóp o krawędzie murka lub chodnika.
 • Zadbać o prawidłowe ułożenie ciała podczas snu - bardzo słusznym posunięciem jest przyjrzenie się swojemu łóżku. Idealne materace w Wałbrzychu renomowanej marki Hilding Anders są przeznaczone dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, zapewniają wygodną pozycję ciała, nie nazbyt wysoko - co mogłoby doprowadzać do przeciążania kręgów szyjnych. Jeżeli problematyczny okazuje się wybór właściwego modelu, warto zgłębić artykuł, który odpowiada na wszelkie najważniejsze pytania: https://sleepinghouse.pl/artykul/problemy-z-kregoslupem-jaki-materac-wybrac .
 • Wystrzegać się noszenia zbyt wysokich, niestabilnych butów.
 • Zadbać o prawidłowy rozkład obciążenia i pozycję przy podnoszeniu przedmiotów.

mat. sponsorowany

REKLAMA


REKLAMA