Express-Miejski.pl

Czego nie powinno zabraknąć w pielęgnacji bardzo suchej skóry?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: stock.adobe.com

Bardzo sucha skóra to problem wielu osób, który nierzadko stawia prawdziwe pielęgnacyjne wyzwanie – mogą jej towarzyszyć liczne uciążliwe symptomy, w tym nawet wysypka.

Jeśli jednak z rozwagą będziemy dobierać kosmetyki, a do tego przestrzegać zasad higieny, z powodzeniem uda nam się zminimalizować objawy i odzyskać pożądane nawilżenie. Na co zatem zwracać uwagę podczas komponowania idealnej rutyny pielęgnacyjnej?

Cechy bardzo suchej skóry

Bardzo sucha skóra to taka, której brakuje niezbędnego nawilżenia. W wyniku uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego z naskórka niezwykle szybko znika woda, co przyczynia się do licznych przesuszeń. W efekcie skóra jest wyraźnie matowa i szorstka, może zacząć się łuszczyć, a do tego towarzyszy jej swędzenie, a nawet pieczenie. Ponieważ jest ona pozbawiona swojej naturalnej bariery ochronnej, dużo łatwiej możemy się nabawić podrażnień. Nierzadko u osób z tym typem skóry występuje wysypka skórna.

Przyczyny takiego stanu mogą być zróżnicowane. Z pewnością dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Silny wiatr, mróz, wahania temperatury, zanieczyszczenia powietrza, a do tego promieniowanie UV w znaczącym stopniu wpływają na kondycję skóry. Nie bez znaczenia jest również stosowana pielęgnacja. Jeśli niepoprawnie dobraliśmy kosmetyki bądź też nie stosujemy ich regularnie, suchość skóry będzie nawracała i trudno będzie nam ją skutecznie zmniejszyć.

Jeśli bardzo sucha skóra utrzymuje się przez długi czas i trudno nam ją doprowadzić do poprzedniego wyglądu, a do tego pojawiła się wysypka skórna i inne symptomy, warto skonsultować ten problem z dermatologiem. Nadmierne przesuszenie jest też czasem efektem choroby, np. atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, a nawet cukrzycy czy schorzeń tarczycy.

Pielęgnacja bardzo suchej skóry – kosmetyczny niezbędnik

Higiena odgrywa niezwykle ważną rolę, jeśli mamy bardzo suchą skórę. Powinniśmy w końcu usuwać z niej regularnie zanieczyszczenia, by nie pogarszać dodatkowo jej stanu. Do kąpieli warto korzystać z łagodnych olejków myjących, które oprócz oczyszczenia zapewnią nam ochronę przed utratą wody z naskórka. Do demakijażu i oczyszczania twarzy najlepiej wybierać delikatne mleczka, płyny micelarne i żele. Wybierajmy spośród produktów dedykowanych cerze suchej i wrażliwej.

Pierwszorzędne znaczenie ma oczywiście nawilżanie i natłuszczanie. Bardzo sucha skóra wymaga pod tym względem ścisłej systematyczności. Balsamy do ciała powinny być zatem aplikowane codziennie, najlepiej rano i wieczorem, a już koniecznie tuż po kąpieli. Nie zapominajmy także o sprawdzonym kremie do twarzy. Pielęgnację tego obszaru możemy też wspomóc maseczkami stosowanymi np. raz w tygodniu. Oprócz tego należy zawsze pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem przed wyjściem na słońce.

Składniki, których warto poszukiwać w kosmetykach dla bardzo suchej skóry:

  • mocznik – koi i nawilża, a przy tym działa przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo;
  • aloes – umożliwia łatwiejsze wiązanie wody w naskórku, do tego wspaniale łagodzi podrażnienia;
  • masło shea – intensywnie nawilża i natłuszcza;
  • aminokwasy – szczególnie gliceryna, która wykazuje właściwości silnie nawilżające;
  • pantenol – nawilża i chroni skórę, a przy tym usprawnia jej regenerację;
  • oleje roślinne i owocowe, m.in. olej z awokado, olej jojoba, olej z oliwek;
  • ekstrakty roślinne, w tym z róży, kwiatów lipy czy nagietka.

Czego unikać w pielęgnacji bardzo suchej skóry?

Jeśli naszym problemem jest bardzo sucha skóra, z pewnością powinniśmy się wystrzegać kosmetyków zawierających alkohol, a także mydło i jego pochodne. Te składniki dodatkowo wysuszają, co może doprowadzić do tego, że nasz dyskomfort się nasili. Warto też pamiętać o tym, by po kąpieli nie pocierać skóry ręcznikiem – zamiast tego delikatnie odciśnijmy nadmiar wilgoci, nie narażając w ten sposób naskórka na dodatkowe uszkodzenia.

W przypadku bardzo suchej skóry nie są też wskazane peelingi, szczególnie gruboziarniste. Mogą jeszcze bardziej naruszyć barierę hydrolipidową i utrudnić regenerację.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA