Express-Miejski.pl

Jak zmniejszyć rozszerzone pory przy pomocy kosmetyków?

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Niewielkie dziurki, które są dostrzegalne szczególnie na policzkach i nosie – czyli rozszerzone pory.

Nie da się ukryć, że wiele osób odczuwa z tego powodu kompleksy i stara się możliwie jak najbardziej zminimalizować to zjawisko. Warto wiedzieć, że sprawdzona pielęgnacja, zwłaszcza gdy jest stosowana regularnie, rzeczywiście umożliwia poprawę kondycji skóry, dzięki czemu możemy nabrać pewności siebie. Oczyszczanie twarzy, nawilżanie, złuszczanie – co zrobić, by zatroszczyć się o cerę?

Przyczyny rozszerzonych porów

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że rozszerzone pory to defekt urody. Jest to poniekąd spowodowane obecnym wpływem social mediów, które w większości przypadków prezentują wizerunek w sposób wyidealizowany. Na zdjęciach może nam się wydawać, że modelki czy celebrytki posiadają idealnie gładką skórę. W rzeczywistości nierzadko bywa to efektem programów graficznych czy nałożonych filtrów.

Dlatego warto pamiętać, że rozszerzone pory nie są wadą, choć oczywiście mogą być dość problematyczne, jeśli chcemy, by nasza cera prezentowała się jak najlepiej. Pory pełnią bardzo istotną funkcję dla naszego organizmu, jako że oczyszczają ciało z toksyn, niemniej ich widoczność może się zwiększać na skutek kilku czynników:

  • problemy dermatologiczne, szczególnie trądzik – leczenie tego schorzenia jest często złożone, bo jego podłożem mogą być chociażby zaburzenia hormonalne;
  • nadmierna produkcja sebum – również może być rezultatem trądziku, jednak czasem jest też cechą naturalną, wynikającą po prostu z posiadanego typu cery;
  • niewłaściwa pielęgnacja – jeśli nie dbamy o regularne oczyszczanie twarzy, pory rzeczywiście mogą stać się rozszerzone, a przez to łatwiej zauważalne.

W jaki sposób pory ulegają zatkaniu?

Tzw. zatykanie porów ma miejsce wówczas, kiedy na powierzchni skóry zalegają martwe komórki naskórka. W połączeniu z sebum, które jest stale wytwarzane przez gruczoły łojowe, a także wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, nietrudno o „zapchanie” cery niepożądanymi substancjami. Z takim problemem zmagają się przede wszystkim posiadacze skóry tłustej, gdzie proces złuszczania naskórka jest zaburzony, wobec czego zatkane pory są wyraźnie widoczne.

Oczyszczanie twarzy – kluczowe w zmniejszaniu porów

Jeśli nasza cera ma skłonności do przetłuszczania się, a rozszerzone pory powodują kompleksy, musimy pamiętać, że najważniejszym etapem codziennej pielęgnacji jest oczyszczanie twarzy. To do naszych zadań należy usuwanie ze skóry bakterii, łoju, drobnoustrojów i wszelkich zanieczyszczeń, które mogą pogarszać jej stan. Nawet odpowiednio dopasowane kremy do twarzy nie pozwolą nam na zminimalizowanie problemu, którego nie będzie się także dało ukryć pod makijażem.

Dlatego rano i wieczorem należy dokładnie oczyszczać twarz. Jak wiadomo, w ciągu dnia nierzadko nosimy kosmetyki kolorowe, wobec tego konieczny jest demakijaż. Na dodatek jesteśmy narażeni na działanie czynników atmosferycznych. Z kolei podczas snu na skórze mogą gromadzić się zarazki znajdujące się na pościeli, na dodatek po przebudzeniu konieczne jest zmycie resztek produktów nałożonych na noc.

Najlepiej jest stosować tzw. wieloetapowe oczyszczanie. Najpierw – jeśli mówimy o rutynie wieczornej – zmywamy dokładnie makijaż przy pomocy płynu micelarnego lub mleczka. Pamiętajmy, by nie pomijać tak problematycznych miejsc, jak skrzydełka nosa czy linia włosów. Później, po opłukaniu twarzy wodą, należy nanieść na nią żel lub piankę do mycia, którą wmasowujemy kolistymi ruchami. Na koniec ponownie płuczemy twarz, upewniając się, że dokładnie usunęliśmy pozostałości użytych kosmetyków.

Pielęgnację można też uzupełnić o tonizację: stosujemy wówczas tonik lub hydrolat, którym spryskujemy bądź przemywamy twarz. Ma to za zadanie przywrócić skórze naturalne pH. Dopiero wówczas nasza cera jest gotowa na kolejne kroki pielęgnacyjne, którym zwykle jest aplikacja nawilżająco-odżywczego kremu do twarzy oraz kremu pod oczy, które mają za zadanie dostarczyć cerze niezbędnych składników.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA