Express-Miejski.pl

Kwota wolna od podatku 2020 – ile wynosi i jak ją obliczyć?

zdjęcie ilustracyjne fot.: pikist.com

Kwota wolna od podatku to suma stanowiąca limit, do którego nie płaci się podatku. Kwota ta nie jest stała i może ulec zmianie.

Jak obecnie wyglądają regulacje w tym temacie? Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku dochodowego?

Kwota wolna od podatku – co to jest?

„Kwota wolna od podatku to limit kwoty, do którego podatku od dochodu nie trzeba płacić. Mowa jest tu o dochodzie, a nie o przychodzie. Czyli pod uwagę bierze się kwotę przychodu pomniejszoną o koszty jego uzyskania. Zwolnienie, o którym mowa, obowiązuje tylko przy rozliczaniu się z w przypadku PIT-36 i PIT-37. Zatem kwota wolna od podatku nie obejmuje rozliczeń na podstawie PIT-28, PIT-36L, PIT-38 czy PIT-39. Warto podkreślić, że nawet jeśli dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku, istnieje także obowiązek złożenia zeznania podatkowego” – wyjaśnia ekspert z firmy finansowej Aasa oferującej pożyczki.

Progi podatkowe – czym są i kogo dotyczą?

Od 2019 roku podatek dochodowy wynosi 17 procent (wcześniej wynosił 18 procent) i stosuje się ten procent do kwoty 85528 zł. W związku z tą obniżką została zmieniona najniższa stawka podatkowa, a także kwota zmniejszająca podatek. Od dochodów rocznych powyżej kwoty 85528 zł należy zapłacić już wysoki podatek, tj. 32 procent.

Przepisy dotyczące progów podatkowych dotyczą tylko osób, które uzyskują przychody:

  • ze stosunku służbowego,
  • ze stosunku pracy,
  • ze spółdzielczego stosunku pracy,
  • z pracy nakładczej.

Warto też wspomnieć tu o nowości, jaką jest PIT dla młodych. Jeżeli podatnik nie ma ukończonych 26 lat a jego dochody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego, przysługuje mu wtedy zerowy PIT.

Jaka jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku od 2019 roku to 8000 zł. Jeszcze niedawno wynosiła zaledwie 6600 zł. Choć nastąpiło podniesienie kwoty, to jednak w porównaniu do reszty świata, jesteśmy na szarym końcu. Są jednak państwa, jak np. Bułgaria czy Węgry, które w ogóle nie posiadają kwoty wolnej od podatku. Jednak poza tymi państwami, inne wypadają dość hojnie w stosunku do naszego kraju.

Dla przykładu poniżej państwa, które zdecydowały się na sporą wysokość kwoty, która nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym:

Cypr - 87666,15 zł
Hiszpania - 79605,36 zł
Finlandia - 72380,77 zł
Wielka Brytania - 63 861,82 zł

Zatem, w tych krajach są to takie kwoty, które w naszym państwie są wysokością zbliżoną do progu niższego oprocentowania dochodu podatkiem 17 proc. W tych przytoczonych w przykładzie państwach dopiero powyżej tych kwot następuje opodatkowanie dochodu, a w naszym państwie następuje już praktycznie wkroczenie w wyższy podatek dochodowy – 32 procent. Nie jest to dla nas niestety korzystne.

Jak obliczyć kwotę wolną od podatku?

„Kwota wolna od podatku jest to suma rocznych dochodów, które z racji obowiązujących przepisów nie podlegają opodatkowaniu. Skoro obecnie wynosi ona 8000 zł, a uzyskaliśmy dochód w wysokości 8000 zł lub niższy, podatek wyniesie 0 zł. Jednak, w sytuacji przekroczenia tego progu, chociażby o złotówkę, podatek trzeba będzie zapłacić.

Zatem, w tej kwestii istotne jest wyliczenie samego dochodu rocznego i sprawdzenie, czy przekracza on próg 8000 zł, czy też nie” – tłumaczy specjalista z https://www.aasapolska.pl/

DOCHÓD = PRZYCHODY – KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW

Dochód, to kwota, która zostaje, jeśli od przychodów, jakie uzyskujemy, odejmiemy koszty ich uzyskania. Następnie, jak już wyliczymy dochód, należy odjąć wszelkie ulgi, czyli np. składki ZUS, ewentualne darowizny, składki rehabilitacyjne, termomodernizacyjną czy internet. Wyliczoną w ten sposób kwotę zaokrąglamy do pełnych złotówek. Od tej kwoty dopiero oblicza się podatek należny. Ta wyliczona kwota to inaczej podstawa opodatkowania. Ma ona znaczenie przy ustaleniu zastosowania odpowiedniej stopy podatku i przy odjęciu kwoty zmniejszającej podatek.

Jeśli mamy problem z zeznaniem podatkowym i chcemy wiedzieć, czy nasze dochody są zwolnione z opłacenia podatku, można zasięgnąć porady w Urzędzie Skarbowym, ewentualnie skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów. W sytuacji, gdy nie jesteśmy biegli w tych tematach, najlepiej skorzystać z pomocy księgowej lub biura rachunkowego.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA