Express-Miejski.pl

Niedaleko Kłodzka działa najmłodsza drużyna pożarnicza w Polsce

Najmłodsza drużyna pożarnicza fot.: OSP Jaszkowa Dolna

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Projekt Ochotniczej Straży Pożarnej z Jaszkowej Dolnej „Chcę zostać strażakiem” został wyróżniony w kategorii – Najpiękniejsze przedsięwzięcia odnowy wsi.  

W Jaszkowej Dolnej powstała drużyna pożarnicza, której członkami są najmłodsi w wieku od 5 do 11 lat. Spotkania odbywają się od września 2016. Zajęcia prowadzą druhowie i strażacy OSP z Jaszkowej.

- Podczas zajęć w szkole podstawowej zauważyliśmy, że dzieci mają bardzo niska świadomość zagrożeń. Być może przyczyną są gry, w których wirtualne postacie nigdy nie giną. Mają również małą wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy. Zrozumieliśmy że istnieje potrzeba poprawy sytuacji. Prawie każde dziecko uczestniczące w spotkaniu mówiło „jak dorosnę chce zostać strażakiem”. Pomyśleliśmy - dlaczego nie od razu? - mówi Michał Pawlik, prezes OSP w Jaszkowej Dolnej.

Zajęcia z dziećmi odbywają się w formie zabawy podczas, której maluchy nie tylko poznają pracę strażaka, ale także angażują się w organizowane ćwiczeń. Pomaga to przyswoić im wiedzę i rozwinąć niezbędne umiejętności. Dzięki inicjatywie dotychczas udało się  umundurować drużynę pożarniczą m.in. zakupiono 13 mundurów. Celem zajęć jest również przyswojenie najmłodszym wiedzy o ochronie przeciwpożarowej, udzielania pierwszej pomocy, unikania zagrożeń szczególnie, tych które występują na wsiach. Ważna jest też nauka odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale przede wszystkim za innych.

Projekt z Jaszkowej Dolnej został wyróżniony w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

- Celem konkursu jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Cieszę się, że sołectwa dolnośląskie chętnie biorą w nim udział i co roku możemy pochwalić się, jak rozwija się nasza dolnośląska wieś – tłumaczy marszałek Cezary Przybylski.

Konkurs zorganizowano w czterech kategoriach „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”
oraz „Najlepszy start w odnowie wsi”.

Główne etapy  inicjatywy „Chcę zostać strażakiem”

- Nawiązanie współpracy z podstawówką i przedszkolem w Jaszkowej Dolnej.
- Organizacja  spotkań- warsztatów edukacyjnych w szkole podstawowej, których tematami są: zagrożenia związane z tlenkiem węgla, zagrożenia podczas zabaw na śniegu i lodzie, niebezpieczeństwa związane z wypalaniami traw, bezpieczna zabawa z psem, postępowanie z owadami (osy, szerszenie), działania po ukąszeniu i bezpieczna zabawa nad wodą. Oprócz tego sposoby alarmowania straży pożarnej. W ramach spotkań organizowano również: pokazy sprzętu, środki ochrony osobistej strażaka.
- Organizacja Dnia Dziecka. W ramach imprezy odbywały się: przejażdżka tyrolką, konkurencje pożarnicze dla dzieci w namiocie pneumatycznym, szkolenie dla dzieci i nauczycieli z udzielania pierwszej pomocy, pokaz sprzętu i działań strażackich z użyciem podnośnika, robienie tęczy z wody rozproszonym prądem wody.
- Zaproszenie do wstąpienia do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
- Organizacja cotygodniowych zajęć edukacyjnych: historia i tradycje straży pożarnej na terenie,  musztra, zapoznanie ze sprzętem pożarniczym, zajęcia plastyczne dla dzieci.
- Uroczyste ślubowanie dzieci - zgodne z ceremoniałem pożarniczym z udziałem gości, rodziców i mieszkańców.
- Zakup mundurków i torby medycznej.
- Ćwiczenia do pokazu na zawodach pożarniczych.
- Udział pokazowy w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych.
- Organizacja zajęć z pierwszej pomocy.
- Organizacja wyjazdu na Mikołaja dla dzieci.
- Pokazy drużyny podczas imprez na terenie gminy i powiatu kłodzkiego.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA