Express-Miejski.pl

Mammobus w powiecie kłodzkim

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W dniach od 23 do 25 sierpnia w powiecie kłodzkim będzie można wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Badanie jest refundowane kobietom w wieku 50 – 69 lat.

- Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek. - dodaje.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Poniżej przedstawiamy listę lokalizacji, w których będzie można wykonać badanie w mammobusie:

  • Duszniki-Zdrój – 23 sierpnia przy Hali Sportowej, ul. Sportowa 2a
  • Nowa Ruda – 23 sierpnia przy Ośrodku Kultury, ul. Strzelecka 2 a
  • Międzylesie – 24 sierpnia za Urzędem Miasta i Gminy, Plac Wolności 1
  • Bystrzyca Kłodzka – 24 sierpnia przy Urzędzie Miasta i Gminy, ul. Sienkiewicza 6
  • Ścinawka Średnia (Radków) – 25 sierpnia przy Obiekcie Sportowo-Rekreacyjnym, ul. Mickiewicza

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom w wieku 50 – 69 lat co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Na badania należy wcześniej się zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 lub online na stronie mammo.pl. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

mwinnik / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA