Express-Miejski.pl

Apel strażaków o niewypalane traw

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Strażacy w okresie wiosennym mają pełne ręce roboty. Tylko w marcu w powiecie kłodzkim było 38 interwencji, w tym aż 29 z nich dotyczyło pożaru traw.

Problem wypalania traw istnieje już wiele lat. Przełom zimy i wiosny to czas, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Powodem jest wypalanie. Pomimo licznych apeli strażaków, to nadal zdarza się bardzo często.

Okres wegetacji, w której roślinność jest wysuszona stanowi doskonałe podłoże palne. W zestawieniu z działaniem ludzkim skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Tylko w marcu w powiecie kłodzkim było 38 interwencji, w tym aż 29 z nich dotyczyło pożaru traw. - Pożary traw angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Ponadto każda interwencja to wysoki wydatek finansowy. Strażacy nie mają nieskończonego potencjału ratowniczego. Mogą być potrzebni bardziej na przykład do ratowania życia w innym miejscu. Tymczasem są wzywani do rzeczy błahych, które mogłyby się nie wydarzyć – informuje Michał Pawlik z państwowej straży pożarnej w Kłodzku.

Jest to niepotrzebne, wyjaławia glebę, zabija zwierzęta, a także może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ponadto może się zdarzyć, że strażacy nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

mwinnik / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA