Express-Miejski.pl

Zapora zamknięta dla turystów. Remont klap i oświetlenia

Turyści nie mogą przechodzić przez tamę do świąt Bożego Narodzenia fot.: polskaniezwykła

Ruszył remont zbiornika przeciwpowodziowego w Międzygórzu. Przebudowane zostaną urządzenia elektryczne. Klapy tamy mają być automatycznie zamykane.

Konstrukcja ma blisko trzydzieści metrów wysokości i ponad sto długości. Turyści nie mogą już przechodzić przez kładkę do świąt Bożego Narodzenia. Obiekt należy do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który chce poprawić stan zbiornika. W zaporze wymienione zostaną napędy elektryczne do upustów wody. Korby mechaniczne mają zastąpić automaty.

- Wymieniona zostanie instalacja elektryczna na obiekcie i w jego obrębie. Kolejne pracę będą dotyczyć instalacji napędów do zasuw upustów dennych i upustu środkowego. Nie wyklucza się przy tym wymiany tych zasuw. Obecnie konieczne jest angażowanie „siłaczy”, aby przy pomocy korby otworzyli lub zamknęli przepusty – tłumaczy Paweł Banasik, rzecznik RZGW we Wrocławiu.

Zbiornik jest ważną budowlą dla bezpieczeństwa niżej położonych terenów i miejscowości np. Wilkanowa i Bystrzycy Kłodzkiej. Tama tworzy zbiornik retencyjny na Wilczce za wodospadem. Tama powstała w latach 1906-1908 po serii katastrofalnych powodzi. Podczas powodzi stulecia w 1997 roku woda przelała się przez zaporę. Obecnie grubość murów w najszerszym miejscu dochodzi do dziewiętnastu metrów. Z Międzygórza prowadzi na zaporę zielony szlak turystyczny.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA