Express-Miejski.pl

Pięć tysięcy złotych na ochronę pszczół w Kłodzku

Wręczenie nagrody - grantu fot.: PG

Uczniowie z Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku zaprojektowali wirtualne ogrody przyjazne pszczołom. Otrzymali wysoką nagrodę.

W kwietniu ruszyła edycja programu grantowego Eneris „Pomysły chroniące środowisko”. Do udziału zaproszono organizacje pozarządowe, szkoły i ośrodki kultury z całej Polski. Miejski Zespół Szkół w Kłodzku zaproponował projekt „Zrozumieć owady”, który ma pomóc znaleźć rozwiązanie problemu wymierania pszczół i innych owadów zapylających. W ramach projektu organizowano wycieczki do pasiek, lekcje z pszczelarzem i warsztaty. Uczniowie zaprojektowali też wirtualne ogrody przyjazne owadom zapylającym.

- Program „Zrozumieć owady” zakłada naukę poprzez działanie i doświadczenie. Młodzież dzięki nowoczesnym metodom nauczania lepiej zrozumie problem malejącej populacji owadów zapylających i przełoży zdobytą wiedzę na konkretne działania. Zależy nam na jak największym zasięgu tej inicjatywy, dlatego oprócz uczniów zapraszamy do współpracy działkowiczów i mieszkańców Kłodzka - tłumaczy Marta Gryl-Wołyniak, nauczycielka z Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku.

W ramach oceny wniosków brano pod uwagę: wpływ na środowisko, użyteczność dla mieszkańców i rzeczywistą możliwość realizacji pomysłu. W jury zasiadali burmistrzowie i prezydenci miast objętych, a także celebryci Marzena Rogalska, Tomasz Zubilewicz i Antoni Królikowski.

- Wpłynęło wiele świetnych pomysłów, dlatego wybór był niezwykle trudny. Bardzo mnie cieszy, że dbałość o środowisko na poziomie lokalnym jest tak bardzo rozwinięta i zawsze znajdują się ludzie, którzy gotowi są poświęcić czas dla dobra swojej małej wspólnoty – mówi Marzena Rogalska, jurorka programu.

W programie Eneris „Pomysły Chroniące Środowisko” wpłynęły w sumie 102 wnioski grantowe z całej Polski, z których wyłoniono trzynastu zwycięzców. Każdy z nich otrzyma maksymalnie 5 tys. zł na projekt, który zostanie zrealizowany do końca tego roku.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA