Express-Miejski.pl

RZGW chce wyremontować tamę w Międzygórzu

Zapora na Wilczce powstała w latach 1906-08 po serii katastrofalnych powodzi fot.: wikipedia

W zaporze wymienione zostaną napędy elektryczne do upustów wody. Korby mechaniczne mają zastąpić automaty.

Zapora na Wilczce powstała w latach 1906-08 po serii katastrofalnych powodzi. Konstrukcja ma blisko trzydzieści metrów wysokości i ponad sto długości. Podczas powodzi stulecia w 1997 roku woda przelała się przez zaporę. W tym roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zamierza rozpocząć remont urządzeń m.in. upustów i zamontować automatykę. Kolejne prace zostaną wdrożone w kolejnym etapie.

- Najpierw wymieni się instalację elektryczną na obiekcie i w jego obrębie. Kolejne pracę będą dotyczyć instalacji napędów do zasuw upustów dennych i upustu środkowego. Nie wyklucza się przy tym wymiany tych zasuw. To oznacza, że po zakończeniu prac na stanowisku dyspozycyjnym naciśnie się odpowiedni przycisk, aby one opadły lub podniosły się w razie potrzeby. Obecnie konieczne jest angażowanie siłaczy, aby przy pomocy korby otworzyli lub zamknęli przepusty – informuje Paweł Banasik, rzecznik RZGW we Wrocławiu.

Międzygórska zapora jest bardzo istotną budowlą dla bezpieczeństwa niżej położonych terenów i miejscowości np. Wilkanowa i Bystrzycy Kłodzkiej. Tama tworzy zbiornik retencyjny na Wilczce za wodospadem.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA