Express-Miejski.pl

Remont murów obronnych i Baszty Kłodzkiej

Mur przy Wojska Polskiego wymaga zabezpieczenia przed wilgocią fot.: UMiG

Rozpoczęły się remonty dwóch historycznych obiektów – murów obronnych przy ulicy Wojska Polskiego i Baszty Kłodzkiej.

Odnośnie murów zakres prac obejmuje podcięcie roślin – winobluszczu, odwodnienie i zabezpieczenie przed wilgocią. Odbudowana zostanie również część dawniej zdemontowana.

- W przypadku Baszty Kłodzkiej przy Okrzei, w związku z tym, że dostaliśmy mniej pieniędzy, będziemy zabezpieczać lico kamienne po stronie zewnętrznej. Rozpoczną się również prace w obrębie hełmu, który zostanie odwilgocony i zabezpieczony m.in. otrzyma instalację odgromową – informuje Ewa Koczergo, kierownik wydziału turystyki Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej.

Kilka dni temu na teren prac wkroczyli wykonawcy. Z tego powodu Baszta Kłodzka nie będzie dostępna dla turystów do końca października. Do tego czasu powinny też zakończyć się roboty przy murze obronnym urząd miasta i gminy będzie starać się o kolejne fundusze na remonty zabytków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie z partnerem z Czech urzędnicy składają wniosek o dofinansowanie projektów ze środków transgranicznych. Przy baszcie ma powstać punkt obsługi turysty. Być może obiekt zostanie też podświetlony.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA