Express-Miejski.pl

Podziemna trasa turystyczna może zostać otwarta za dwa lata

Podziemia w Bystrzycy Kłodzkiej fot.: spbk.blox.pl

Zakończono badania podziemi w Bystrzycy Kłodzkiej. Odkryto m.in. piwnice dawnego więzienia i komory, w których kupcy ukrywali towary.

Pierwsze pomieszczenia odkryto na starówce w latach sześćdziesiątych. Były to magazyny, zakamarki i piwnice pod kamienicami. Podziemia powstały w średniowieczu. Mieszkańcy obawiając się rabusiów budowali pod domami piwnice, które były nawet wielopoziomowe. Z czasem budynki zaczęły się zapadać. Na pomoc miastu przyszło Przedsiębiorstwo Robót Górniczych z Wałbrzycha, które uratowało prawie 30 kamienic w centrum. Trzy tygodnie temu firma górnicza z Mnikowa (Małopolska) zakończyła badania na starym mieście. W kilkunastu punktach za pomocą kamer i spacjalistycznych urządzeń obejrzano podziemne wyrobiska i korytarze.

- Podczas ostatnich wierceń odkryto nowe komory. Są to piwnice dawnego więzienia, które już nie istnieje – powiedziała w TVP "Fakty" Joanna Pędrak z Biura Projektów Rewaloryzacji w Bystrzycy Kłodzkiej.

Odkryto też obszar, przez który przebiegała dawna ulica Różana. Prowadziła ona do dawnego urzędu wójta. Po zakończeniu badań władze miasta chcą otworzyć podziemną trasę dla turystów. Trasa ma mieć ok. 300 metrów długości. Miasto wspólnie z Czechami stara się o pieniądze transgraniczne na rewitalizację starówki i utworzenie podziemnej trasy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, trasa może zostać otwarta za dwa lata.

bom

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Podziemna trasa turystyczna może zostać otwarta za dwa lata

  2016-06-06 09:40:11

  bom

  Zakończono badania podziemi w Bystrzycy Kłodzkiej. Odkryto m.in. piwnice dawnego więzienia i komory, w których kupcy ukrywali towary.

 • 2016-06-08 11:45:16

  gość: ~Kamil

  ostatnio dodany post

  Dlaczego reklamujecie nową atrakcję zdjęciem z Podziemi Kamiennogórskich Projektu Arado. To tunel zalany wodą w podziemiach w Kamiennej Górze.

REKLAMA


REKLAMA