Express-Miejski.pl

Ludzie nie chcą budowy masztu o wysokości trzynastu pięter

Według PKP system docelowo ma zapewnić poprawę bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i zapewnić lepszą obsługę połączeń fot.: bom

Mieszkańcy Słowackiego i Lutyckiej nie chcą budowy 42-metrowego masztu radiokomunikacyjnego PKP. Powód? Budowla nie pasuje do architektury.

Maszt ma powstać na działce należącej do kolei. Mieszkańcy uważają, że budowla o wielkości 13 pięter zakłóci ład architektoniczny. Sprawę zgłosili radnym. Ich stanowisko popiera starosta i burmistrz miasta.

- Budowy masztu nie akceptują mieszkańcy, którzy nie godzą się na zakłócenie ładu architektonicznego miasta o tysiąc letniej historii i objętego specjalnym nadzorem konserwatorskim. Nie wyrażają zgody na tak bliskie sąsiedztwo wielkokubaturowej instalacji mogącej negatywnie oddziaływać na otoczenie ludzi, zwierząt i przyrody – tłumaczy Adam Łącki, radny.

Ludzie postulują o zmianę lokalizacji masztu na działkę obok dworca głównego. Sprawę poruszono na ostatniej sesji. Starosta Maciej Awiżeń poinformował, że w tej sprawie będą prowadzone rozmowy z PKP. Pismo do prezesa zarządu Polskich Linii Kolejowych wysłał również burmistrz Kłodzka Michał Piszko.

- W związku z planowaną przez Państwa Spółkę budowę obiektu radiokomunikacyjnego w centrum zabytkowej części miasta wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec lokalizacji budowli przy ulicy Słowackiego – informuje burmistrz.

Według opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków budowa jest niedopuszczalna z powodu „walorów krajobrazu kulturowego Kłodzka”. Kolej twierdzi, że maszt musi powstać z powodów bezpieczeństwa.

- Budowa masztów związana jest z wymianą dotychczasowej analogowej łączności radiowej, stosowanej na kolei na nowoczesną łączność cyfrową (GSM-R). Łączność cyfrowa zapewni możliwość bieżącej lokalizacji danego pojazdu kolejowego i zapewni lepszą jakość połączeń – tłumaczy Mirosław Siemieniec, rzecznik PLK SA.

Rzecznik nie odpowiedział jednak na nasze pytanie – czy kolej zgodzi się na zmianę lokalizacji inwestycji.

- Ustawienie obiektu jest poprzedzone całym procesem działań formalno-prawnych i kończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz wszelkich wymaganych prawem uzgodnień. Tylko w takiej sytuacji maszt powstaje – kończy rzecznik.

Czas pokaże efekty negocjacji. Już powstał Komitet Obrony Praw Mieszkańców, który chce zablokować budowę masztu w tym miejscu.

Jacek Bomersbach

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ludzie nie chcą budowy masztu o wysokości trzynastu pięter

  2016-06-02 13:15:01

  Jacek Bomersbach

  Mieszkańcy Słowackiego i Lutyckiej nie chcą budowy 42-metrowego masztu radiokomunikacyjnego PKP. Powód? Budowla nie pasuje do architektury.

 • 2016-06-06 09:36:17

  gość: ~internetowy

  ale bezmózgi nie pomyślą że dzięki temu mogą mieć internet 4G - LTE, lepszy zasięg sieci komórkowej ect... Internet miedziany zanika, uwalniamy się od kabli a tu jakieś fochy do masztu... później będą płakać że internet im wolno chodzi w srajfonach:)

 • 2016-06-08 13:35:37

  gość: ~mieszkaniec

  nikt bezmózgiem nie jest!! i większość uważa że 4g-lte nie jest ważniejsze od tego co widać za oknem! Gdybyś mieszkał/a na wsi i nagle twój sąsiad postanowił postawić sobie taki słup byłbyś zadowolony? Trochę rozsądku, technologia nie musi tak mocno ingerować w architekturę zabytkowego miasta-może wyburzmy wszystkie kamienice i postawmy 100 piętrowe molochy obudowane betonem!!!

 • 2016-12-20 23:41:29

  gość: ~Marek i Jarek

  ostatnio dodany post

  Będą mieć Internet 4G i raka.
  https://youtu.be/IJ-t1X1HMiQ - ten film to pokazuje. Polacamy!!!

REKLAMA


REKLAMA