Express-Miejski.pl

Moda na zapinanie kłódek na mostach dotarła do Kłodzka

Kłódki na kładce fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na kładce przy promenadzie wisi dziewiętnaście kłódek. Zapinają je zakochani, którzy w ten sposób chcą dać wyraz swojej miłości.

Tradycja ich zapinania i wrzucania kluczyka do wody dawno temu narodziła się we Włoszech. Pary zapinają kłódki na moście i wrzucają kluczyk do rzeki. Na kłódkach widnieją imiona zakochanych i szczere ich wyznania. Można znaleźć też kłódki osób tej samej płci. Siedem lat temu tysiące kłódek zniknęło ze słynnego paryskiego mostu Pont des Arts w okolicach Luwru. Sprawców nie odnaleziono, choć podejrzenia skierowano na merostwo, które wcześniej krytykowało wieszanie kłódek. Ponoć zakrywały one zabytkowe ozdoby mostu.

- To zastępczy obrzęd dla niepopularnego dziś małżeństwa. Zamiast obrączek przypinamy do barierki kłódki. Nie ma przy tym żadnej odpowiedzialności, ani zobowiązań. Jednak sam fakt celebracji związku jest bardzo pozytywny – mówi Bożena Uścińska, psycholog.

Na Dolnym Śląsku pomysł pojawił się w latach 90. Dłuższą tradycję ma Francja i Włochy. Symbole zakochanych wiszą też na mostach w Moskwie, Rydze, Wilnie i w Kijowie. Włosi twierdzą, że tradycja narodziła się u nich po powieści „Tylko ciebie chcę”. W romansie para zakochanych zawiesiła na moście w Tybrze niedaleko Rzymu kłódki ze swoimi imionami, po czym pocałowali się i wrzucili kluczyk do rzeki.

Jacek Bomersbach

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Moda na zapinanie kłódek na mostach dotarła do Kłodzka

  2016-06-02 10:32:59

  Jacek Bomersbach

  Na kładce przy promenadzie wisi dziewiętnaście kłódek. Zapinają je zakochani, którzy w ten sposób chcą dać wyraz swojej miłości.

 • 2016-06-02 14:08:18

  gość: ~Ania

  ostatnio dodany post

  Nie martwcie sie, zbieracze zlomu beda dbac o mosty i ich wyglad.

REKLAMA


REKLAMA