Express-Miejski.pl

O drogach, bezrobociu i niechcianym maszcie radiowym PKP

Majowa sesja powiatu fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na sesji powiatu o walce z bezrobociem i wydatkach na inwestycje w 2015 roku. Radni pytali też ile do remontów na terenie Kłodzka dołożył się urząd miejski?

Na początku Krzysztof Bolisęga, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku zdał relację z działalności pośredniaka i programów, które są realizowane np. aktywizacja bezrobotnych. Poinformował, na co wydano pieniądze z funduszu pracy w latach 2004 – 2015.

- Staramy się, aby realizowane programy były efektywne. W lipcu rusza kolejny program aktywizacji. Poszukiwanie pracy będziemy zlecać agencjom zatrudnienia – tłumaczył dyrektor.

Przedstawiono też dane dotyczące rynku pracy w powiecie kłodzkim. Obecnie zarejestrowanych jest blisko 10 tys. bezrobotnych. Tendencja jednak spada. Z Powiatowym Urzędem Pracy w Kłodzku współpracuje też 3 tys. firm z różnej branży.

- Działań urzędu jest sporo, ale efekty są niezadowalające, bo bezrobocie w naszym powiecie jest nadal wysokie. Powód? Likwidacja zakładów pracy – kontrował radny Jerzy Dec.

Jedna z radnych przekonywała, że stopa bezrobocia w powiecie jest wyższa od wojewódzkiej i nie jest to powód do zadowolenia.

Na co powiat wydał pieniądze w 2015 roku

W dalszej części starosta Maciej Awiżeń przedstawił wykonanie budżetu za 2015 rok. Najwięcej pieniędzy (ponad 17 mln zł) poszło na inwestycje drogowe. Wyświetlono też dokumentację zdjęciową z opisem przebudowanych dróg, kładek i mostów w powiecie kłodzkim i na terenie Kłodzka.

- Rzeczywiście budżet zamyka się prawidłowo, ale co do wykonania jest sporo niedociągnięć. Są też duże dysproporcje z podatkiem PIT i CIT – zaznaczył radny Jerzy Dec.

Starosta omówił 23 modernizacje i przebudowy dróg. Kontrowersje wzbudziła przebudowa przejścia podziemnego pod ulicą Kościuszki w Kłodzku. Wartość inwestycji wyniosła ponad 597 tys. zł. Józef Kołt pytał, ile miasto dołożyło się do tego remontu.

O rondzie i maszcie, którego nie chcą mieszkańcy

Radna Maria Dziewiecka pytała, czy obwodnica spowoduje zwiększenie ruchu pojazdów w mieście? Inni radni pytali o celowość budowy ronda przy ulicy Jagiełły.

- Ilość auto się zwiększa, kiedy przyjeżdża więcej osób. Auta na szlaku do Nysy będą wjeżdżały do Kłodzka przez ulicę Dusznicką. Ronda upłynniają ruch i go wstrzymują, powodując bezpieczniejsze przejazdy – tłumaczył starosta.

Na koniec sesji Adam Łącki pytał o przyszłą inwestycję PKP – budowę 42-metrowego masztu komunikacyjnego przy ulicy Słowackiego i Lutyckiej w Kłodzku. Inwestycję oprotestowali mieszkańcy.

- Ludzie poprosili mnie o interwencję. Dlatego pytam o tę kwestię starostę i zarząd – mówił radny.

W tej sprawie starosta, jak i burmistrz popierają mieszkańców. Planowane są też rozmowy z PKP w tej sprawie. Szczegóły wkrótce.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA