Express-Miejski.pl

Opozycja musi być konstruktywna. Cenię ludzi, którzy mają konkretne rozwiązania

Starosta Maciej Awiżeń pozytywnie ocenia pracę z burmistrzem i gminami fot.: bom

Ze starostą Maciejem Awiżeniem rozmawiamy o opozycji, współpracy z burmistrzem i ważnych inwestycjach.

- Jakie inwestycje obecnie realizuje Starostwo Powiatowe w Kłodzku?

 - Od czasów, kiedy zostałem starostą wspólnie z radnymi jeszcze poprzedniej kadencji postanowiliśmy, że priorytetem dla powiatu są drogi. Radni obecnej kadencji potwierdzili to.

- Chodzi wyłącznie o drogi powiatowe?

- Powiatowe, ale nie tylko. Ważny jest transport drogami krajowymi i wojewódzkimi. Komunikacja jest przedsięwzięciem, które żaden przedsiębiorca nie wykona. To zadanie Państwa i samorządu. W powiecie kłodzkim samych dróg powiatowych jest 700 km. Komunikacja to również połączenia kolejowe. W poprzedniej kadencji udało nam się uruchomić połączenie do Kudowy – Zdroju. Obecnie walczymy o przywrócenie połączenia Kłodzko - Stronie Śląskie. Urząd marszałkowski na ten cel obiecał 15 mln zł. Zasugerowano też, aby uruchomić połączenie „wewnątrz – turystyczne” Kudowa – Polanica – Duszniki do Stronia, Lądka - Zdroju i Czarnej Góry. W moim przekonaniu połączenia będą służyć nie tylko turystom, ale również ludziom dojeżdżającym do pracy.

- W ostatnich latach głośno mówi się o wypadkach na drodze krajowej nr 8. Co powiat robi, aby poprawić bezpieczeństwo. Podobno istnieją jakieś projekty poszerzenia „ósemki”?

- Nam chodzi o zwiększenie przepustowości. Minimum jest dobudowanie kolejnych pasów ruchu. W programie krajowym poprzedniego rządu udało się porozumieć w sprawie dobudowania dwóch pasów od Wrocławia do Łagiewnik. Plan zakłada również dobudowanie jednego pasa ruchu z Łagiewnik do Kłodzka. Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi procedurę przetargową na projekt i dokumentację. Budowa dodatkowych pasów z pewnością ruszy za kilka lat.

- Czy według pana obwodnica Kłodzka wpłynie na rozwój inwestycji?

- Dla inwestorów szczególnie ważna jest dostępność do danego miejsca. Podam przykład. Mamy specjalną strefę ekonomiczną w okolicach Żelazna. Dopóki nie było mowy, że będzie obwodnica – to nie było zainteresowania ze strony firm. Obwodnica jest ważna nie tylko dla Kłodzka, ale również dla całej części południowej. Wzrosło również zainteresowanie inwestorów Bystrzycą Kłodzką, Stroniem i Międzylesiem. Obwodnica ma zostać otwarta w 2018 roku. Wykonawca pracuje dzień i noc.

- Skąd pieniądze na budowę dróg?

- Nie mamy za dużo środków, dlatego poszukujemy ich z zewnątrz. W zeszłym roku udało nam się pozyskać ok. 20 mln zł z różnych źródeł m.in. z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, gmin, Lasów Państwowych i prywatnych podmiotów gospodarczych.

- Priorytetem dla powiatu są zapewne nie tylko drogi?

- Oczywiście oświata. Braliśmy udział w stworzeniu Centrum Kształcenia Zawodowego. Pozyskano 4,5 mln złotych na pracownie i warsztaty dla szkół zawodowych. Kolejne pieniądze otrzymamy z Nowej Rudy i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Wałbrzychu m.in. na remont i docieplenie liceum w Nowej Rudzie.

- W całym kraju przedsiębiorcy narzekają na brak szkół zawodowych. Zaczęto je likwidować w połowie lat 90. Na Dolnym Śląsku zamknięto ich kilkaset. Ostatnio głośno mówi się o reaktywacji. Jak sprawa wygląda w powiecie kłodzkim?

- Przedsiębiorcy mają rację. Powiat nigdy nie zlikwidował swoich zawodówek i nie przekształcał ich w licea zawodowe. U nas nadal funkcjonują i rozwijają się. Mamy szkoły w Nowej Rudzie, Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzku i w Polanicy- Zdrój. Łącznie mamy 5 zawodówek. Żadna nie została zlikwidowana. Obecnie powstają klasy patronackie. Mamy też firmy, które sponsorują naukę, praktyki i ostatecznie dadzą pracę.

- Czy w regionie jest duże bezrobocie?

- Spada poniżej 20 procent. Na wiosnę jeszcze się zmniejszy. Mamy nadzieję, że rozwiązanie problemu komunikacyjnego ułatwi sprawę inwestorom i bezrobocie spadnie. Dlatego walczymy o przebudowę „ósemki”. Wcześniej już większość zakładów produkcyjnych w regionie przeszła na usługi np. handel i turystykę. Chcemy oczywiście walczyć o uruchomienie zakładów tzw. produkcji nieszkodliwej.

- Na sesji często jest gorąca atmosfera. Jak staroście współpracuje się z opozycją?

- Opozycja musi istnieć. Bardzo cenię ludzi, a mamy takich w radzie, którzy wskazują konkretne rozwiązania. Nie ma jednak ludzi, którzy wiedzą wszystko. Dobra opozycja jest konstruktywna i wskaże problem zanim radni uchwalą uchwałę. Czasami mam wrażenie, że część opozycyjnych radnych zapomina o tym, że jesteśmy samorządem. Rozmawiajmy merytorycznie o drogach, szkołach, domach pomocy społecznej a nie róbmy z tego spektakli politycznych. Sesja nie jest miejscem do dyskusji o tym, że w Polsce jest źle. To strata czasu.

- W samorządach często z powodów politycznych iskrzy na linii urząd miasta – starostwo. Jak układa się współpraca z burmistrzem?

- Uważam, że jest bardzo dobra. Wspólnie realizujemy różne inwestycje np. małe rondo na skrzyżowaniu dróg powiatowych i gminnych (wyjazd na Krosnowice). Zakończyliśmy też plany budowy ronda przy poczcie. Inwestycje nie byłyby możliwe, gdyby współpraca się źle układała. Na plus oceniam współpracę z urzędem miasta i innymi gminami. Jak się rozumie, że razem można więcej – to rzeczywiście więcej wychodzi.

Jacek Bomersbach

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Opozycja musi być konstruktywna. Cenię ludzi, którzy mają konkretne rozwiązania

  2016-05-11 12:03:01

  Jacek Bomersbach

  Ze starostą Maciejem Awiżeniem rozmawiamy o opozycji, współpracy z burmistrzem i ważnych inwestycjach.

 • 2016-05-12 08:05:41

  gość: ~jaek

  Ale jaja z tymi drogami, dziura na dziurze, łatana dziurą!!

 • 2016-05-12 14:48:57

  gość: ~siara

  ostatnio dodany post

  Łatanie dróg to nie są inwestycje, podobnie jak remonty w szkolnych ubikacjach. Bezrobocie spadnie, bo zacznie się praca na plantacjach w Europie zachodniej za najniższą stawkę godzinową. Co za bzdury, aż przykro czytać i wstyd za ten cały nasz nieszczęsny powiat!

REKLAMA


REKLAMA