Express-Miejski.pl

W muzeum papiernictwa działa już nowoczesny system gaśniczy

Na zewnątrz budynku zamontowano 645 głowic fot.: muzeum

Łącznie instalacja przeciwpożarowa posiada 1341 dysz zlokalizowanych w różnych miejscach, które rozpylą wodę w momencie wybuchu pożaru.

Na zewnątrz drewnianego budynku zamontowano 645 głowic. W pomieszczeniach muzeum – 696 dysz mgłowych. System połączony jest siecią rurociągów wodnych z pompą napędzaną silnikiem diesla. W przypadku pojawienia się płomieni system włączy się automatycznie.

- Powiadomiona zostanie również jednostka straży pożarnej. Podstawową zasadą działania systemu jest wykorzystanie mgły wodnej i jednoczesne uruchomienie wszystkich głowic mgłowych w zagrożonym pomieszczeniu – tłumaczy pracownik muzeum.

Jednym z najtrudniejszych wyzwań było zamontowanie dysz na szczycie dachu. Podziemny zbiornik wodny o pojemności 20 metrów sześciennych umieszczono obok muzeum. W czasie pożaru woda w zbiorniku czerpana będzie za pomocą pompy do instalacji gaśniczej wyposażonej w dysze. W celu zwiększenia skuteczności do instalacji będzie również tłoczony środek pianotwórczy, który szybciej ugasi pożar. Próba generalna instalacji odbędzie się 24 maja.

System zamontowano w ramach projektu „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów”. Projekt finansowany jest z funduszy norweskich, funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i z pieniędzy krajowych.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA