Express-Miejski.pl

Kolejni polscy twórcy filmowi w bystrzyckiej Alei Gwiazd

Krzysztof Zanussi fot.: bom

Reżyserzy Krzysztof Zanussi, Jerzy Hoffman i aktor Robert Gonera w Kryształowej Alei Gwiazd. Artyści mają tam swoje tablice i maski.

Niedawno do Bystrzycy zaproszono kolejnych polskich twórców. Przez Aleję Gwiazd przewinęli się już: Bogusław Linda, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Andrzej Wajda i Daniel Olbrychski. Niedawno na uroczystości zaproszono Zanussiego, Hoffmana i Gonerę. Burmistrz Renata Surma przybliżyła sylwetki artystów. Krzysztof Zanussi jest wybitnym reżyserem filmowym. Nakręcił m.in. „Iluminację” „Strukturę kryształu”, „Barwy ochronne” „Brat naszego Boga” i dziesiątki innych. Jego dorobek przekonuje, że jest twórcą wielowątkowym, wręcz uniwersalnym i stąd zaproszenie do pozostawienia cząstki siebie na tej alei gwiazd.

- Niestety nie mam wpływu na częstotliwość emitowania moich filmów w telewizji publicznej. Wiem, że często puszczane są w bardzo późnych porach nocnych. Mam wrażenie, że jedyną rzeczą, na której zależy telewizji są reklamodawcy – mówił nam jesienią Krzysztof Zanussi.

Kolejnym zaproszonym twórcą był Jerzy Hoffman - scenarzysta i reżyser, który pracę filmową zaczynał od dokumentów. Przeniósł na ekran „Pana Wołodyjowskiego”, „Potop”, zekranizował „Znachora” oraz superprodukcję „Ogniem i mieczem”. Głośnym obrazem okazała się „Bitwa Warszawska”. Aktor Robert Gonera karierę rozpoczynał od filmu „Marcowe Migdały” Radosława Piwowarskiego. Później była głośna „Samowolka” Feliksa Falka i „Gry Uliczne” Krzysztofa Krauzego.

Wieczór artystyczny z gwiazdami odbył się w ośrodku kultury. Na koniec zagrał Piotr Tłustochowicz z zespołem. Na uroczystość zaproszono też posła Wojciecha Murdzeka (PiS). Imprezę prowadził Andrzej Sołtysik.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA