Express-Miejski.pl

Kleszcze nie lubią tkanin syntetycznych. Zdecydowane preferują bawełnę

Długie rękawy, spodnie i buty zakrywające stopę lepiej chronią przed kleszczami fot.: NIZ

Ciepła i sucha zima spowodowała wysyp kleszczy. Jak ochronić się przed nimi informuje Nadleśnictwo Zdroje.

Od ugryzienia kleszczy można zachorować na boreliozę i inne groźne choroby. W Polsce w ostatnich latach obserwuje się zwiększanie populacji kleszczy. Według specjalistów „wysyp” pajęczaków powodują zmiany klimatyczne np. ciepłe i suche zimy. Według Narodowego Instytutu Zdrowia do zakażenia dochodzi w czasie ukłucia, gdy następuje bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Do zarażanie może również dojść przez napicie się niepasteryzowanego mleka, w którym znajduje się wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Czy na terenach Nadleśnictwa Zdroje, które obejmuje lasy w okolicach Szczytnej, Kudowy, Polanicy i Dusznik – Zdroju jest więcej kleszczy?

- Tego nie wiemy, bo nikt nie prowadzi takich statystyk. Pajęczaki najczęściej żerują na trawie i na paprociach. Na wycieczki do lasów radzę zakładać ubrania z długim rękawem. To częściowo ochroni przed ugryzieniem – tłumaczy Nikodem Strzelecki, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Zdroje.

Na stronie placówki umieszczono informacje o pasożytach oraz w jaki sposób chronić się przed nimi. Kleszcze nie lubią tkanin syntetycznych. Zdecydowane preferują bawełnę, dlatego polary czy elastyczne dresy sprawdzają się jako lepsza ochrona. Długie rękawy, spodnie, buty zakrywające stopę - dobrze chronią przed kleszczami.

- Pajęczaki są odporne na zimno. Śpią wtedy zagrzebane w ściółce czekając na poprawę pogody. Żerują też w parkach. W Polsce od trzech do 15 procent ludzi przenosi wirusa wywołującego odkleszczowe zapalenie mózgu. Od 30 do 50 procent osób jest odpornych na ten wirus - mówi dr Jolanta Struc - Zakrzewska z wrocławskiej przychodni medycy pracy.

Zakażenie przechodzi bardzo łagodnie, czasem zupełnie bez objawów, a czasem z objawami przypominającymi przeziębienie lub grypę. Każdego roku około dwieście osób zapada na zapalenie mózgu, które na szczęście jest uleczalne. Leczenie polega na zażywaniu antybiotyków oraz kontrole u lekarzy specjalistów.

Jacek Bomersbach

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kleszcze nie lubią tkanin syntetycznych. Zdecydowane preferują bawełnę

  2016-04-26 11:27:23

  Jacek Bomersbach

  Ciepła i sucha zima spowodowała wysyp kleszczy. Jak ochronić się przed nimi informuje Nadleśnictwo Zdroje.

 • 2016-04-26 13:58:12

  gość: ~czyt

  oblesne jest to zdjecie

 • 2016-04-26 14:22:43

  gość: ~allora

  ostatnio dodany post

  Borelioze a nie bolerioze.... Poprawcie blad w tekscie.

REKLAMA


REKLAMA