Express-Miejski.pl

W muzeum zabawek odnowiono ściany, gabloty i eksponaty

Maria Ozierańska - dyrektorka muzeum fot.: bom

Niedługo każdy zwiedzający będzie mógł sobie zrobić watę cukrową lub ściągnąć specjalną aplikację na telefon o zabawkach.

Remont placówki składa się z dwóch etapów. Pierwszy niedawno się zakończył. Odnowiono m.in. ściany, przeprowadzono aranżację nowych gablot z nowymi opisami eksponatów.

- Po drugiej części remontu, który zakończy się jesienią ruszą pokazy, warsztaty i media np. chcemy uruchomić specjalną aplikację na telefon. Od majówki rusza mała gastronomia. Każdy będzie mógł sobie zrobić watę cukrową i zobaczyć na czym to polega – zapowiada Maria Ozierańska, dyrektorka muzeum.

Przybędą też nowe zabawki. Najcenniejsze pochodzą z Fabryka Lalek i Zabawek Abrahama Szrajera już mają nową aranżację. Sama historia firmy żydowskiego przedsiębiorcy jest interesująca. W latach dwudziestych fabryka zatrudniała około 500 pracowników i posiadała swoje filie we wszystkich większych polskich miastach. Lalki Szrajera były szczególnie znane w Paryżu i w Nowym Jorku. Przedmioty, jak dzieła sztuki zdobyły wiele nagród m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Oprócz drewnianych klocków i wypychanych zwierzątek ogromną popularnością cieszyły się lalki celuloidowe. Małe damy ze złotymi włosami ubrane najczęściej w tradycyjne polskie stroje ludowe były marzeniem wielu dziewczynek. Abraham Szrajer stworzył w Kaliszu zabawkarskie imperium.

- Lalki Szrajera znajdują się w najważniejszej gablocie. Jedna z nich powstała w1884 roku. To unikat na skalę europejską. Druga pochodzi z lat czterdziestych i zrobił ją Niemiec, który przejął fabrykę. Mamy też lalkę, która zdobyła srebrny medal na targach w Poznaniu w 1924 roku – dodaje Maria Ozierańska.

Muzeum w Kudowie istnieje od 2002 roku. Jest w nim największa w Polsce wystawa zabawek - prawie wszystkie formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności, aż po lata 80. W zbiorach są też szopki bożonarodzeniowie teatrzyki domowe, zabawki znane z filmów, zabawki blaszane, militaria dla chłopców, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i inne. Kolekcja powiększa się co roku o nowe eksponaty.

Jacek Bomersbach

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W muzeum zabawek odnowiono ściany, gabloty i eksponaty

  2016-04-25 11:47:25

  Jacek Bomersbach

  Niedługo każdy zwiedzający będzie mógł sobie zrobić watę cukrową lub ściągnąć specjalną aplikację na telefon o zabawkach.

 • 2016-04-25 13:23:29

  gość: ~mmm

  ostatnio dodany post

  SUPER!!!

REKLAMA


REKLAMA