Express-Miejski.pl

Praca licealistki urosła do rangi pracy godnej inżyniera

Marta Lampasiak fot.: SP

Praca "Widma" Marty Lampasiak zajęła trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Fizyczne Ścieżki”, który odbył się w Warszawie.

Marta jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej. Jej praca naukowa „Widmo” znalazła się w piątce finalistów spośród 20 nadesłanych prac na konkurs do Warszawy. To już kolejny sukces uczennicy, która w tej chwili realizuje indywidualny program nauki z fizyki.

- „Widmo” to złożony układ posiadający formę wyświetlacza widmowego, czyli urządzenia umożliwiającego wyświetlanie wyrazów i cyfr w płaszczyźnie poziomej. Pozwala on na zbadanie zjawiska związanego ze specyfiką ludzkiego wzroku - tłumaczy Marta.

Główną częścią układu jest skrzydło – ruchomy element zataczający koła wokół osi, na którym umieszczone zostały diody LED, stanowiące promień płaszczyzny. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu oraz synchronizacji możemy wyświetlać wcześniej wspomniane obrazy (widma błysków diod), które są odbierane przez oko dzięki jego bezwładności. Budowa „Widma” trwała kilka miesięcy. Wykonanie układu było dla uczennicy wyzwaniem, ponieważ musiała poznać całkiem nowe zagadnienia z fizyki. Praca nad projektem była trudna i pracochłonna. Marta zaprezentowała swój pomysł 9 kwietnia w Warszawie podczas seminarium finałowego konkursu. Odpowiadała też na pytania jurorów. Podczas rozdania nagród projekt licealistki urósł do rangi pracy godnej inżyniera.

bom

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Praca licealistki urosła do rangi pracy godnej inżyniera

  2016-04-22 16:29:35

  bom

  Praca "Widma" Marty Lampasiak zajęła trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Fizyczne Ścieżki”, który odbył się w Warszawie.

 • 2016-04-26 20:31:20

  gość: ~mieszkanka Długopola Zdroju

  ostatnio dodany post

  Martusia gratulacje i życzymy dalszych sukcessów.

REKLAMA


REKLAMA