Express-Miejski.pl

O wykupie mieszkań przez lokatorów i nie tylko

W Bystrzycy i gminie około 670 mieszkań ma status komunalnych fot.: UMiG

Tylko jeden procent wartości zajmowanego mieszkania komunalnego trzeba zapłacić gminie w przypadku jego wykupu przez dotychczasowego lokatora – najemcę.

To według urzędników prawie za darmo, bo przy niektórych lokalach kwota wychodzi mniejsza od tej, jaką będą musieli zapłacić u notariusza. Tak korzystnej oferty w Bystrzycy Kłodzkiej długo nie było. Bonifikata w wysokości 99 procent obejmuje tych najemców, którzy wnioski o wykup mieszkania złożą do końca tego roku. W Bystrzycy i gminie około 670 mieszkań ma status komunalnych.

- Zwracam uwagę, że wykup mieszkania gminnego powoduje obniżenie opłat czynszowych. Jego właściciel ponosi koszty funduszu remontowego, jeśli taki istnieje i związane z zarządzaniem nieruchomością. Szacuję, że średnia cena takiej opłaty za jeden metr kwadratowy tego typu mieszkania wynosi aktualnie około 2 zł – tłumaczy Kazimierz Sołotwiński, szef Zakładu Usług Komunalnych (ZUK) w Bystrzycy Kłodzkiej.

Od 1 stycznia 2017 przy jednoczesnej sprzedaży wszystkich mieszkań w budynku, jak i pojedynczych ulga wynosić będzie 80 procent. To oznacza, że zajmowane lokal komunalny od gminy nabędziemy za dwadzieścia procent jego wartości.Obecnie ZUK administruje ponad 670 mieszkaniami gminnymi.

bom

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • O wykupie mieszkań przez lokatorów i nie tylko

  2016-04-21 13:31:16

  bom

  Tylko jeden procent wartości zajmowanego mieszkania komunalnego trzeba zapłacić gminie w przypadku jego wykupu przez dotychczasowego lokatora – najemcę.

 • 2016-04-21 16:30:30

  gość: ~ruda

  ostatnio dodany post

  Prawie wszystkie gminne zasoby mieszkaniowe położone są w starych zdekapitalizowanych, od lat nie remontowanych budynkach mieszkalnych. Sprzedając mieszkania z 99% bonifikatą gminy chcą pozbyć się kosztownych kłopotów związanych z remontami tych budynków. Po sprzedaży wprowadzą stosownej wysokości podatek katastralny i odbiją sobie z nawiązką udzieloną bonifikatę.Tylko naiwni mogą wierzyć, że nasze państwo podaruje coś za free swoim obywatelom. Koszty remontu starych ponad stuletnich kamienic, które gminy chcą przerzucić na potencjalnych nabywców, to niejednokrotnie dziesiątki tysięcy złotych każdej kamienicy.

REKLAMA


REKLAMA