Express-Miejski.pl

Bractwa rycerskie z Dolnego Śląska na obozie w Twierdzy Kłodzkiej

Bogdan Szmyd ze stowarzyszenia Kłodzkie Bractwo Rycerskie fot.: facebook

Dziewięć bractw przyjechało na siódmy Średniowieczny Obóz Szkoleniowy. Były przemarsze wojsk, wykłady o kowalstwie i technikach walki.

Po oficjalnym powitaniu uczestnicy podzieli się na grupy. W trakcie obozu rozwiązywano konkursy ze znajomości średniowiecza i rywalizowano w zawodach. Zwycięskie drużyny otrzymywały nagrody. Po integracyjnych zadaniach odbyły się też wykłady m.in. o haftowaniu, oblężeniu Kłodzka przez husytów w 1428 roku i kowalstwie. Każdy mógł sprawdzić, jak trudnym zadaniem jest wyrób naczyń z drewna i technika walki puginałem.

- Puginał to broń sieczna o długości ostrza około 30 centrymetrów. Wielu badaczy niesłusznie nazwała go sztyletem. Broń była noszona przez rycerstwo po przeciwnej stronie niż miecz. Puginał służył do zadawania ran kłutych na krótką odległość zazwyczaj wyciągnięcia ręki w miejsca odsłonięte – tłumaczy Adrian Miechowski z drużyny wojów.

Po południu odbył się przemarsz rycerzy przez miasto, który zrobił na mieszkańcach duże wrażenie. Oddawano salwy z hakownic i innej broni czarno-prochowej.

- Zamierzeniem Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego było ukazanie różnorodności uzbrojenia oraz ubioru najemników służących w Kłodzkiej Średniowiecznej Straży Miejskiej od roku 1424 oraz przybliżenie obszaru ulic patrolowanych przez straż. Była to też okazja, aby upamiętnić rolę ówczesnych oddziałów piechoty najemnej wchodzącej w skład straży miejskiej w czasie, gdy Kłodzko oblegane było przez oddziały husyckie Prokopa Wielkiego – informuje Bogdan Szmyd z Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego.

Po powrocie odbyły się również manewry piechoty, mini turniej łuczniczy i warsztaty walki puginałem.

Bractwa, które wzięły udział:

Bractwo Rycerskie Księstwo Nyskie – Nysa
Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich – Strzegom
Bractwo Rycerskie Grodu Chojnów – Chojnów
Kompania Najemna Zbóje z Lubnowa – Lubnów
Drużyna Wojów Najemnych Brega – Brzeg
Stowarzyszenie Tradycji Joannickich Ordo– Opole
Szkoła Fechtunku FechtSchule Falco – Chorzów
Przyjaciele ze Świdnicy
oraz Kłodzkie Bractwo Rycerskie.

bom

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Bractwa rycerskie z Dolnego Śląska na obozie w Twierdzy Kłodzkiej

  2016-04-21 11:36:00

  bom

  Dziewięć bractw przyjechało na siódmy Średniowieczny Obóz Szkoleniowy. Były przemarsze wojsk, wykłady o kowalstwie i technikach walki.

 • 2016-04-21 14:06:20

  gość: ~Obserwator

  Kto to pisał?? "Wieczorem odbył się przemarsz rycerzy przez miasto, który zrobił na mieszkańcach spore wrażenie. Strzelano z hakownic i oddawano salwy z broni czarno-prochowej."

  Przemarsz odbył się o godzinie 12 a nie wieczorem. A hakownica to jest właśnie ta broń czarno-prochową.

 • 2016-04-25 10:25:25

  gość: ~znów Obserwator

  ostatnio dodany post

  Tam nie było żadnych Wojów (prócz Woja hehe). Redaktorzy najwidoczniej powinni dostawać od bractwa na kartce co mają pisać bo za każdym razem jakieś bzdury piszą..

REKLAMA


REKLAMA