Express-Miejski.pl

Są pieniądze na ratowanie zabytków w powiecie kłodzkim

[zdjęcie ilustracyjne] fot.: ŁT

Zobacz, jakie zabytki zostaną wyremontowane w Nowej Rudzie, Żelaźnie czy Bystrzycy Kodzkiej. Sejmik województwa przeznaczył na ten cel 5 mln zł.

Podczas sesji radni przyznaczyli łącznie pięć milionów zł dotacji na renowacje, naprawy i remonty 152 rzeźb, budynków i obiektów sakralnych na Dolnym Śląsku. Wiele z nich zostanie wyremontowanych w powiecie kłodzkim. Wcześniej o dotacje starała się np. parafia św. Mikołaja w Nowej Rudzie.

- Przeznaczymy 40 tys. złotych z budżetu województwa na remont drewnianej konstrukcji więźby dachowej z wymianą pokrycia dachowego przybudówki i pustelni kościoła. Ten pochodzący z siedemnastego wieku kościół powinien być jedną z największych atrakcji turystycznych Nowej Rudy – informuje Julian Golak, wiceprzewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego.

Jest to już druga dotacja na ten zabytkowy kościół. Rok temu sejmik przyznał pierwszą dotację w wysokości 50 tys. zł. Radny Golak informuje: aby uzyskać dotację z samorządu województwa dolnośląskiego, właściciel obiektu musi złożyć odpowiedni wniosek. Dokument ten jest sprawdzany i opiniowany przez specjalnie powołaną do tego celu komisję. Następnie dotacje są uchwalane przez sejmik województwa.

- Ze względu na ograniczony budżet często nie możemy przyznać maksymalnej wnioskowanej przez danego właściciela zabytku kwoty. W tym roku wpłynęły, aż 323 wnioski, które opiewały na ponad 32 mln zł, podczas gdy na ten cel jako sejmik mogliśmy przeznaczyć pięć mln zł – tłumaczy Julian Golak.

Radni przeznaczyli pieniądze m.in. na wymianę dachu na kościele św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach (50 tys. zł). Remont tarasu nad wejściem głównym Zakładu Przyrodoleczniczego Wojciech w Lądku-Zdroju (70 tys. zł). Remont dachu kościoła pw. Bożego Ciała w Międzylesiu (40 tys. zł). Wykonanie drenażu i odwodnienie kościoła św. Marcina w Żelaźnie (20 tys. zł). Konserwacje czternastowiecznej rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem w parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej (10 tys. zł) oraz ratunkowej konserwacji późnogotyckich obrazów stacji drogi krzyżowej w Nowej Wsi w gminie Międzylesie (10 tys. zł).

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA