Express-Miejski.pl

Odnowiono rzeźbę „Dmuchacza Szkła” i zmieniono jej lokalizację

Odnowiona rzeźba Borysa Michałowskiego fot.: UG

Zakończono renowację pomnika „Dmuchacz Szkła”. Koszt prac wyniósł blisko 37 tys. zł i w całości został pokryty z pieniędzy gminy.  

Pomnik zaprojektował i wykonał Borys Michałowski - nestor polskiej rzeźby i profesor ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dzieło pochodzi z lat sześćdziesiątych i jest wyrazem szacunku dla bohaterów pracy 1945-1965.

- Dawniej rzeźba znajdowała się w zagajniku przy ulicy Mickiewicza. Jednak z uwagi na charakter dzieła odnoszący się do historii i tradycji miejscowości pomnik przeniesiono w okolice starej bramy wejściowej Huty Szkła Kryształowego „Violetta” - tłumaczy jeden z urzędników.

Rzeźbę „Dmuchacz szkła” lub „Dmuchacz – szklarz” odnowił Kazimierz Durawa z zakładu zajmującego się obróbką kamieni. Całość nadzorował konserwator sztuki Piotr Wanat. Artysta Borys Michałowski jest również autorem pomnika Pomordowanych Profesorów Lwowskich stojącego przy gmachu Politechniki Wrocławskiej oraz pomnika Ludowego Wojska Polskiego w Złotoryi. Michałowski był bliskim współpracownikiem Xawerego Dunikowskiego, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich dwudziestego wieku. Jego praca dydaktyczna ukształtowała wiele pokoleń rzeźbiarzy wrocławskich.

bom

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Odnowiono rzeźbę „Dmuchacza Szkła” i zmieniono jej lokalizację

  2016-04-11 09:30:16

  bom

  Zakończono renowację pomnika „Dmuchacz Szkła”. Koszt prac wyniósł blisko 37 tys. zł i w całości został pokryty z pieniędzy gminy.  

 • 2016-04-12 14:05:12

  gość: ~laik

  ostatnio dodany post

  Dobrze byłoby przybliżyć lokalizację tego dzieła, gdyż nie każdy wie gdzie znajduje się Huta Szkła Kryształowego "Voletta"

REKLAMA


REKLAMA