Express-Miejski.pl

Muzeum chce się znaleźć na światowej liście UNESCO. Prace trwają

Zraszacze wodne montowane są w środku i na zewnątrz młyna fot.: MP

Nowoczesny system gaśniczy montowany jest w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju. Pojawienie się ognia może uruchomić nawet 1200 zraszaczy wodnych.

W muzeum na bieżąco prowadzone są renowacyjne, prace zabezpieczające i adaptacje pomieszczeń. Rok temu ruszył projekt „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów”. Jego realizacja potrwa do końca tego roku. W tym czasie zakończona zostanie adaptacja suszarni. Powstaje też supernowoczesne zabezpieczenie przeciwpożarowe całego obiektu.

- Podstawową zasadą działania systemu jest jednoczesne uruchomienie wszystkich głowic mgłowych tak, aby powstały krople wody o odpowiedniej wielkości posiadające dużą zdolność pochłaniania energii cieplnej. Będziemy pierwszym obiektem w Polsce, który posiada zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny system gaszenia mgłą - mówi Marta Nowicka z działu promocji. 

Placówka zamierza dostać się na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie w budynku trwa montaż tzw. głowic mgłowych. Projekt finansowany jest z funduszy norweskich, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i ze środków krajowych. Znalazł się wśród 21 wybranych do dofinansowania z 277 wniosków. Kwota dotacji to ponad sześć milionów zł, zaś całkowita wartość zadania – blisko 10 milionów. Wkład własny zapewnił samorząd województwa. Trzy lata temu placówka została wpisane do państwowego rejestru muzeów, które prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W rejestrze znajdują się muzea o największym znaczeniu dla kultury narodowej.

Jacek Bomersbach

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Muzeum chce się znaleźć na światowej liście UNESCO. Prace trwają

  2016-04-07 12:17:34

  Jacek Bomersbach

  Nowoczesny system gaśniczy montowany jest w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju. Pojawienie się ognia może uruchomić nawet 700 zraszaczy wodnych.

 • 2016-04-07 20:33:36

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  .....a kto zbudowal: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju ???

REKLAMA


REKLAMA