Express-Miejski.pl

Rozpoczęto budowę obwodnicy. W starostwie pokazano mapy i wizualizacje

Obwodnica z łącznikiem będzie mieć ponad 9 km długości. W ramach inwestycji wyremontowany zostanie odcinek 2380 metrów drogi krajowej nr 33 fot.: GDDKiA

Na spotkaniu roboczym poinformowano o terminach i rozpoczęciu budowy długo oczekiwanej przez mieszkańców obwodnicy Kłodzka.

Na spotkanie zaproszono m.in. władze miasta, radnych i lokalne media. Na wizualizacjach pokazano miejscach, w których będą przebiegać mosty i wiadukty. Łącznie powstanie ich dziewięć. Najdłuższa estakada będzie przebiegać nad linią kolejową Kłodzko-Międzylesie i rzeką Bystrzyca Kłodzka. Będzie ona mieć ponad kilometr długości. Obwodnica drogi krajowej nr 33 rozpoczyna się w węźle łączącym obwodnicę z drogą krajową numer osiem.

- Wykonawca przystąpił do prac przygotowawczych. Zorganizowano też zaplecze budowy wraz z węzłem betoniarskim i laboratorium drogowym przy ulicy. Wielisławskiej w Kłodzku. Przystąpiono do wycinki drzew kolidujących z budową. Prowadzone są również prace geodezyjne. Z powodu wprowadzane są tymczasowe organizacje ruchu – wylicza Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 33 będzie mieć dwa pasy ruchu. Ma na niej obowiązywać prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Prędkość pojazdów w łączniku drogi krajowej nr 46 zostanie ograniczona do 60 km. Planowana jest też budowa sześciu rond, 21 przepustów drogowych i dróg dojazdowych na tereny przyległe do drogi krajowej i dla transportu wojskowego. Wiadukt nad potokiem Jaszkówka i drogą do Jaszkowej Dolnej będzie miał osiem przęseł i 183 metrów łącznej długości.

- Planowany jest również remont istniejącej drogi krajowej nr 33 obejmujący odtworzenie stanu nawierzchni, korektę poboczy, oczyszczenie rowów, odmulenie przepustów, odtworzenie zjazdów, wymianę znaków drogowych – dodaje rzecznik.

Na, niektórych odcinkach powstaną ekrany akustyczne i przejście dla zwierząt (pod łącznikiem dk 46). Przydrożne kapliczki i krzyże przeniesione zostaną w inne miejsca. Zaplanowano też budowę świateł, chodników, ścieżek rowerowych i zjazdów na posesje. W tym tygodniu rozpocznie się budowa dróg technologicznych i prace przy podporze mostu nad Nysą Kłodzką.

Inwestycja w datach:

- 30 grudnia 2013 rok - uzyskano decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu ustalającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia.

- 14 stycznia 2015 rok - podpisano umowę na pełnienie nadzoru inwestorskiego nad zaprojektowaniem i wybudowaniem obwodnicy.

- 23 stycznia 2015 - podpisano umowę z wykonawcą robót na realizację projektu budowlanego i wykonawczego, uzyskanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej oraz budowę obwodnicy.

- 7 marca 2016 - uzyskano postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu uzgadniające realizację przedsięwzięcia w związku z ponowną oceną oddziaływania na środowisko.

- 11 marca wojewoda dolnośląski wydał decyzję zezwalającą na realizację budowy obwodnicy.

Planowane zakończenie prac: 1- 2 kwartał 2018 roku.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA