Express-Miejski.pl

Informacja o opłatach za groby zbyt drastyczna dla ludzi starszych

Sesja w ratuszu fot.: bom

Na sesji rady miejskiej o dziwnych procedurach przewodników Twierdzy Kłodzkiej i sposobie rozpatrywania podań o lokale komunalne.

Na spotkaniu m.in. przyjęto program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie Kłodzka. Przygotowany ma też zostać projekt regulujący zasady lokalizacji obiektów małej architektury i wieszania tablic reklamowych. Radni przyjęli też „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Kłodzka”.

- Wnoszę wniosek formalny o minutę ciszy, abyśmy się zastanowili po co i dlaczego tu jesteśmy. Marzec był miesiącem Żołnierzy Wyklętych. Znam historię swojego ojca i wiem, że w 1944 roku dwieście tysięcy ludzi poszło do lasu – mówił radny Stanisław Ferenc.

W punkcie interpelacje i zapytania radnych mówiono o sprawach problemowych. Radny Lech Surówka pytał, kiedy będzie odpowiedź na petycję mieszkańców ulicy Wiosennej w sprawie ścieżki. Złożono ją miesiąc temu i nie ma żadnej odpowiedzi.

Przewodnicy zbierają na mundury

Lech Surówka pytał też o sprawy związane z Twierdzą Kłodzką.

- Odwiedzili mnie goście z Sanoka, którzy skarżyli się, że nie można wejść na bastion widokowy, bo trzeba czekać na przewodnika. Czekali 40 minut. Przewodnik oprowadził ich po lochu, ale oni tam nie chcieli iść tylko zobaczyć panoramę Kłodzka. Mieszkańcy nie mają też żadnych ulg na zakup biletu. Ząbkowice Śląskie dla swoich mieszkańców wprowadzili zniżkę. Można i u nas podziałać w tym kierunku – tłumaczył radny.

Turyści byli oburzeni też faktem, że przewodnik na koniec zrobił zbiórkę pieniędzy na mundury dla grupy rekonstrukcyjnej. Inny temat poruszył radny Zdzisław Duda. Chodzi o opłaty za miejsca pochówkowe.

- Rozumiem, że są zadłużenia, ale dla osób starszych wieszanie kartek w miejscach, gdzie są pochowani najbliżsi członkowie rodziny jest zbyt drastyczne. Ludzie to przeżywają. Są inne sposoby informowania o zadłużeniu – przekonywał Zdzisław Duda.

Radny poruszył też kwestię ruchu pojazdów i remontów na ulicy Wojska Polskiego. Postulował o zamknięcie ruchu kołowego i przywrócenie prawidłowego kierunku jazdy do ratusza przez ulicę Czeską. Odmiennego zdania w sprawie opłat za groby była Zdzisława Woźniak-Krupska, która chwaliła pomysł wieszania informacji. Jako przykład podała rodzinę z zagranicy, która zapomniała o opłatach i grób zostałby zlikwidowany. Renata Urbaniak tłumaczyła, że kartki z napisem „miejsce do wznowienia opłaty” są legalne.

Apel mieszkanki o mieszkanie

Burmistrz Michał Piszko obiecał, że sprawdzi procedury oprowadzania turystów po Twierdzy Kłodzkiej.

- Odnośnie informacji na cmentarzu zasugeruję zarządcy inną próbę rozwiązania takich newralgicznych sytuacji – tłumaczył burmistrz.

Michał Piszko odniósł się również do poruszonej wcześniej kwestii ruchu pojazdów. Kończy się opracowanie koncepcji ruchu w obrębie centrum i starówki. Więcej burmistrz ma powiedzieć na następnej sesji. Na koniec poruszono sprawę lokali komunalnych. Jedna z mieszkanek opowiedziała o swojej trudnej sytuacji życiowej. Matka trójki dzieci od dziewięciu lat walczy o przyznanie lokalu. Kobieta prosiła radnych o przyśpieszenie przydziału mieszkania.

- Moja obecna sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Mieszkam razem z rodzicami i siostrą niepełnosprawną. Samotnie wychowuję trójkę dzieci, mam dwóch synów dziesięcioletnich i 2-letnią córkę. Synowie od pewnego czasu mają duże problemy natury psychologicznej. Dziadkowie znęcają się psychicznie nad nimi – tłumaczyła mieszkanka Kłodzka.

Radni byli na wizji lokalnej i stwierdzili, że sytuacja jest bardzo trudna. Pogorszyła się ona po zmianie uchwały w sprawie przyznawania lokali. Czy jest sposób na wyjście z patowej sytuacji?

- Mogę złamać uchwałę, ale automatycznie sprawa zostanie zgłoszona do wojewody i prokuratury – wyjaśniał burmistrz.

Jeden z radnych stwierdził, że uchwała jest krzywdząca i należy ją niezwłocznie zmienić. Sprawę kobiety ma rozpatrzyć komisja. Do sprawy wrócimy po kolejnej sesji.

Jacek Bomersbach

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Informacja o opłatach za groby zbyt drastyczna dla ludzi starszych

  2016-04-04 12:16:23

  Jacek Bomersbach

  Na sesji rady miejskiej o dziwnych procedurach przewodników Twierdzy Kłodzkiej i sposobie rozpatrywania podań o lokale komunalne.

 • 2016-04-05 11:32:20

  gość: ~fortyfikator

  HM pan radny chyba nie orientuje sie w zaden sposob jak wyglada zwiedzanie twierdzy klodzkiej . Twierdza nie posiada czegos takiego jak lochy ( samica dzika ) . Co do znajomych z Sanoka : jesli ktos kupuje bilety do podziemi a potem ma pretensje ze nie idzie na bastion ogladac widoki to gratuluje . Co do znizek dla mieszkancow popieram . A napiwki sa ogolnie europejskim standardem i nikt nie przymusza do ich dawania . A co do zwiedzania gornej czesci , jedyna atrakcja to wlasnie przewodnik bo nic innego tam nie ma .

 • 2016-04-05 13:29:57

  gość: ~Ania

  Najgorzej jak ktos nie zna na rzeczy, ale probuje pokazac ze jest zorientowany w kazdym temacie.

 • 2016-04-06 09:31:39

  gość: ~Aaa

  ostatnio dodany post

  Skoro już jest poruszany temat Twierdzy to może by Szanowni Państwo radni zainteresowali się tym,co faktycznie jest ważne czyli walącymi się bastionami na Twierdzy? I brakiem jakichkolwiek prac konserwatorskich, czy renowacyjnych. Albo pijącymi gówniarzami przed główną bramą do Twierdzy.
  I Państwo radni mogliby też zainteresować się tym, ze Wielki Kleszcz jest nieczynny w weekendy i w święta. Czyli wtedy, kiedy jest największy ruch turystyczny. Obiekt ten powinien być czynny, zgodnie z regulaminem, ale miasto "nie ma pieniędzy" na jednego pracownika więcej. Turyści odwiedzający Twierdzę w weekend mają więc "pecha" i są po prostu lekceważeni przez Urząd Miasta. Jak widać są ważniejsze problemy niż "lochy" zamiast "widoku".

  Myślę, że warto też zastanowić się nad pieniędzmi, które zarabia Twierdza podczas sezonu letniego. Chyba wszyscy wiemy, że są zabierane przez miasto. Powoli uśmiercana jest kura znosząca złote jaja i to jest największy problem, Szanowny Panie Surówka.

REKLAMA


REKLAMA