Express-Miejski.pl

Dawniej były tu pompy napędzane parą. Dziś głównie elektronika

W Kłodzku znajduje się ciekawy zabytek inżynieryjny. To 130-letnia stacja pomp przy Korczaka fot.: UM

Przy ulicy Korczaka działa stacja pomp, która ma 130 lat. Stare pompy wymieniane są na nowe. Obiekt będzie można zwiedzić podczas Dni Kłodzka.

Stację zbudowano w 1886 roku. Pompy i inne urządzenia znajdują się w budynku z cegły, który jest należycie zabezpieczony. Dawniej znajdowały się tam pompy z napędem parowym. Ostatnio stacja przeszła gruntowną modernizację. Zamontowano też nowoczesne urządzenia elektroniczne.

- Nie zdemontujemy wszystkich pomp. Część z nich będzie pełnić funkcję zabytkową. Chcemy pokazać przepompownię podczas Dni Kłodzka, które odbędą się w dniach 19-20 maja. Każdy będzie mógł podziwiać obiekt i ponad 100-letnie urządzenia – tłumaczy pracownik Wodociągów Kłodzkich.

Firma na bieżącą inwestują w infrastrukturę. W tym roku planowana jest modernizacja sieci wodociągowej w kilku miejscach w mieście. Ile w Kłodzku zużywa się wody? W zależności od pory dnia od 80 do 260 metrów sześciennych na godzinę. Latem i wiosną zużycie wzrasta i wynosi około 340 metrów sześciennych na godzinę.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA