Express-Miejski.pl

Malowniczą trasą pojadą szynobusy i pociągi retro

[zdjęcie ilustracyjne] fot.: bom

Już 20 mln złotych wydano na remont trasy kolejowej z Wałbrzycha do Kłodzka. Linia ma ok. 50 km długości. W Głuszycy ruszył remont mostu.

To jedna z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, która przebiega przez Góry Sowie. Jest na niej osiem potężnych wiaduktów i dwa wysokie mosty. W Głuszycy właśnie ruszyła wymiana torów. Trwa też modernizacja mostu. Do końca roku na tej trasie spółka Polskie Linie Kolejowe wymieni 3 kilometry torów.

- Prowadzimy roboty na dwóch dużych mostach w Głuszycy Górnej oraz w Mikowicach Kłodzkich. W zeszłym roku zakończyliśmy remont wiaduktu w Wałbrzychu. W miarę prędkości prac będzie można zwiększać prędkość pociągów na tej linii – mówił TVP Wrocław Krzysztof Wójcik z Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu.

Linię zbudowano w 1880 roku. Skracała ona drogę z Berlina do Wiednia o ponad sto kilometrów. Panował na niej duży ruch np. na dworcu w Jedlinie – Zdroju sprzedawano ok. 200 tysięcy biletów rocznie. W czasie drugiej wojny światowej hitlerowcy wykorzystywali ją do celów militarnych. Linia Wałbrzych – Kłodzko biegnie w trzech tunelach. Jeden z nich ma ponad kilometr długości i jest najdłuższym tunelem w Polsce. Specjaliści mówią, że to właśnie w nim ukrywano składy tzw. wojskowych pociągów specjalnych chroniąc je przed nalotami. Trasę wykorzystywano również do przewożenia materiałów do budowy tajnego kompleksu zbrojeniowego Rise. Hitlerowcy przewozili cement, piasek i kruszywo z pobliskich kamieniołomów. Materiały przepakowywano w Głuszycy na specjalną kolejkę wąskotorową.

- Tylko na wybudowanie kompleksu „Osówka” przewieziono tutaj 28 tysięcy ton cementu i stali – dodaje Zdzisław Łazanowski, prezes podziemi „Osówka”.

Po modernizacji trasa ma być turystycznym hitem. Mają kursować również szynobusy i pociągi retro. Na remont trasy spółka wydała już 20 mln złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa.

bom

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Malowniczą trasą pojadą szynobusy i pociągi retro

  2016-03-26 11:42:39

  bom

  Już 20 mln złotych wydano na remont trasy kolejowej z Wałbrzycha do Kłodzka. Linia ma ok. 50 km długości. W Głuszycy ruszył remont mostu.

 • 2016-03-28 13:50:53

  gość: ~dziennikarz czy pismak

  Konia z rzędem temu, kto wskaże, gdzie przez Mikowice przebiega linia kolejowa Kłodzko - Wałbrzych!
  Mało tego, gdzie przez Mikowice przebiega jakakolwiek linia kolejowa (oczywiście chodzi o te Mikowice w gminie Kłodzko).
  Redaktor "bom" zapewne troszkę nie dosłyszał w relacji telewizyjnej, że to chodzi o most w Ludwikowicach Kłodzkich i teraz bzdury wypisuje! A wystarczyło troszkę się pofatygować i otworzyć mapę jeśli nie ma się podstawowej wiedzy o regionie, o którym się pisze.
  A czy takie "zerżnięcie" co do słowa czyjeś pracy, reportażu czy relacji nie jest przypadkiem plagiatem?? Wydaje mi się, że podanie źródła (tj. TVP Wrocław) to troszkę za mało.

 • 2016-04-01 16:54:40

  gość: ~Ryś

  Przecie jeżdżo szynobusy to linio.

 • 2016-04-26 00:19:39

  gość: ~pawel111

  ostatnio dodany post

  W Ludwikowicach a nie Mikowicach! o.O

REKLAMA


REKLAMA