Express-Miejski.pl

Graficiarze pomalowali największe jajo w Polsce

Jajo z Lądka ma blisko cztery metry wysokości a w obwodzie prawie 8 metrów fot.: Radosław Pietraga

Największa pisanka stoi przed Parkiem Zdrojowym. Wykonana jest ze styropianu, kleju, cementu i farby. Waży ponad 300 kilogramów.

Jajo powstało w pracowni rzeźb wielkogabarytowych koło Gorzowa Wielkopolskiego. Malunki wykonała grupa plastyczna Nietak, która jest pierwszą zarejestrowaną firmą graffiti w Polsce. Autorami projektu są właśnie graficiarze i rodzice dzieci ze szkoły podstawowej. Rzeźba ma ponad 3 metry wysokości. Pisankę na miejsce przywieziono lawetą. Podczas transportu nie obyło się bez kłopotów.

- Na trasie wystąpiły problemy z powodu gabarytów rzeźby. Straż musiała podnosić linie telefoniczne, później lawet zahaczyła o wiadukt. Ostatecznie musieliśmy zmienić trasę przejazdu. Po okresie świątecznym pisanka trafi pod jeden z banków w Lądku – Zdroju – mówi Natalia Wellmann-Piotrowicz, współorganizatorka projektu.

Jajo udostępniono w sobotę podczas kiermaszu świątecznego. Dochód z niego przeznaczono na pomoc dla lądeckiej podstawówki. Były stoiska ze świątecznymi ozdobami i domowe ciasta. Imprezę za pośrednictwem internetu i telewizji on-line mogli oglądać uczestnicy międzynarodowych targów turystycznych w Katowicach. Lądecki kurort reprezentował na targach wydział promocji Urzędu Miasta i Gminy w Lądku - Zdroju.

- Jajo do Lądka jechało wiele kilometrów z pracowni, gdzie zostało wykonane. Powstało ze styropianu, kleju i cementu. Później pomalowano je farbami – opowiada Ewa Kusiakiewicz-Styk, jedna z organizatorek przedsięwzięcia.

Kiermasz odwiedzili również Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju, radni i starosta kłodzki Maciej Awiżeń. Jajo będzie można podziwiać do końca kwietnia.

 

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA