Express-Miejski.pl

Wicemarszałek obejrzał uszkodzoną kładkę i dworzec w Lądku - Zdroju

Julian Golak (z lewej) i Jerzy Michalak zachęcają do rewitalizacji dworca kolejowego w Lądku-Zdroju fot.: JG

Wicemarszałek Jerzy Michalak wizytował drogi w powiecie kłodzkim i rozmawiał o reaktywacji linii kolejowej z Kłodzka przez Lądek-Zdrój do Stronia Śląskiego.

Jerzy Michalak zobaczył niebezpieczne skrzyżowanie w Nowej Rudzie (ulica Sokola z obwodnicą w Nowej Rudzie – Drogosławiu), gdzie często dochodzi do wypadków.

- Wspólnie z marszałkiem i mieszkańcami próbowaliśmy znaleźć optymalne rozwiązanie trzech problemów: nadmiernej prędkości samochodów wjeżdżających na skrzyżowanie, złej widoczności dla kierowców wyjeżdżających z ulicy Sokola oraz przechodzeniu pieszych w niebezpiecznych miejscach zamiast po pasach. Mieszkańcy zwrócili też uwagę na złe odwodnienie ul. Sokola – informuje Julian Golak, wiceprzewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego, który zaprosił Jerzego Michalaka.

Podczas wizyty marszałkowi pokazano uszkodzoną kładkę dla pieszych w okolicach skrzyżowania we Włodowicach. Mieszkańcy zmuszeni są przechodzić wydzielonym z drogi fragmentem jezdni. Według przepisów remontu nie może przeprowadzić samorząd województwa. Kolejnym miejscem wizyty był dworzec w Lądku – Zdroju. Samorząd województwa chce wznowić ruch pasażerski na trasie Kłodzko – Lądek-Zdrój – Stronie Śląskie. Szczegóły uzgodniono już z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, które zarządzają infrastrukturą.

- Chcemy przeznaczyć około15 mln zł na remont trasy. Pozwoli to na ponowne uruchomienie przewozów pasażerskich. Będą je obsługiwać nowoczesne szynobusy Kolei Dolnośląskich. Pierwszy z nich może wyjechać na trasę za ok. 2- 3 lata – dodaje Julian Golak.

Czas przejazdu ma być konkurencyjny do samochodu. Docelowo samorząd chce połączyć Wrocław z uzdrowiskiem i atrakcjami turystycznymi gminy Stronie Śląskie. Mówiono też o rewitalizacji zabytkowej stacji w Lądku – Zdroju, która ma ponad sto lat. Dworzec obejrzeli m.in. burmistrz Lądka Roman Kaczmarczyk, Zbigniew Łopusiewicz – burmistrz Stronia Śląskiego, Warcisław Martynowski, szef Stowarzyszenia Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej oraz Borysław Zatoka z Fundacji Spacerowa 7. Wicemarszałek Michalak odwiedził również Stronie Śląskie, gdzie rozmawiał z burmistrzem o planowanych inwestycjach m.in. : przebudowa budynku obok szkoły i rozbudowa krytego basenu. Spore zainteresowanie wzbudziło odkrycie nowych tras podziemnych w Jaskini Niedźwiedziej i udostępnienie ich turystom. Mówiono też o potrzebie remontu drogi wojewódzkiej.

- Zadeklarowaliśmy pomoc w realizacji zamierzonych inwestycji. Odwiedziliśmy również Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, czyli wzorcowo zrewitalizowany dworca kolejowego – kończy Julian Golak.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA