Express-Miejski.pl

Dyrekcja dróg nie zgadza się na zmiany w budowie obwodnicy

[zdjęcie ilustracyjne] fot.: GDDKiA

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odniosła się do zaproponowanych zmian budowy obwodnicy zgłoszonych przez Stowarzyszenie Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego.

Chodzi o wariant nr 2 obwodnicy północnej, który miał być lepszy dla środowiska naturalnego i tańszy w budowie. Pismo z propozycjami zmian wysłało stowarzyszenie do GDDKiA. Dyrekcja dróg przeanalizowała sytuację. W piśmie czytamy, że w ocenie oddziału wskazane argumenty należy skonfrontować z wykazanymi mankamentami. Wskazany w załączniku orientacyjny przebieg obwodnicy wymagałby korekt. Docelowo należałoby wykonać studium sieciowe, korytarzowe oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Jednak obecny etap umowy z wykonawcą nie pozwala na zmiany.

- Ponadto należy zauważyć, że od dnia powierzenia realizacji zadania GDDKiA to jest 28 stycznia 2014 roku oraz mimo prowadzonych konsultacji społecznych, nie wpłynął do tutejszego oddziału żaden wniosek związany z wątpliwościami dotyczącymi realizowanego przebiegu obwodnicy Kłodzka – odpowiada Andrzej Kałużny, dyrektor oddziału.

Dlaczego zaproponowany projekt nie będzie realizowany? GDDKiA tłumaczy, że poniosłaby konsekwencje np. rozwiązanie umowy z wykonawcą, kary z tytułu odstąpień od umowy i dodatkowe roszczenia wykonawcy wobec Skarbu Państwa.

- Reasumując. Tutejszy oddział nie widzi uzasadnienia zmian realizacji wybranego wariantu. Oprócz tego przyjęcie wariantu północnego spowoduje konieczność nowej decyzji uwarunkowań środowiskowych, co może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe – kończy dyrektor.

Rezygnacja z budowy przyjętego wcześniej projektu może też spowodować zablokowanie współfinansowania pieniędzy z Unii, co będzie szczególnie niekorzystne dla interesu Skarbu Państwa.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA