Express-Miejski.pl

Apel o ponowne otwarcie szpitala. 31 marca będą zbierać podpisy

Wiele lat wcześniej w Lądku działały oddziały: internistyczny, chirurgiczny i ortopedyczno-urazowy. Rocznie wykonywano tam ok. 600 zabiegów fot.: fotopolska

  Burmistrz apeluje o przywrócenie szpitala przy ulicy Kłodzkiej w Lądku-Zdroju. Pod koniec marca zbierane będą podpisy mieszkańców w sprawie ponownego uruchomienia placówki.

Powodem protestu jest brak zabezpieczenia medycznego mieszkańców i turystów, którzy przyjeżdżają do uzdrowisk. Chodzi głównie o Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. Zdaniem władz po zamknięciu szpitala spadła dostępność do podstawowej opieki medycznej. Z tego powodu doszło do wielu tragedii, które można było uniknąć. Najbliższy szpital ze specjalistyczną karetką znajduje się 70 kilometrów dalej.

- Szpital zamknięto 31 lipca 1996 roku. Wcześniej placówkę prowadziło kłodzkie starostwo. To bardzo stary szpital, który wybudowano w dziewiętnastym wieku. Istniało tu wiele odziałów, z których korzystało setki ludzi. Obecnie są tam prywatne gabinety – opowiada Stanisław Grześ, mieszkaniec Lądka.

Pacjentów przyjmują szpitale w Kłodzku i Polanicy-Zdrój. Jednak brakuje tam często miejsc dla osób wymagających dłuższej opieki lekarskiej. Wiele lat wcześniej w Lądku działały oddziały: internistyczny, chirurgiczny i ortopedyczno-urazowy. Rocznie wykonywano tam ok. 600 zabiegów.

- Sytuacja ta narusza podstawowe prawa obywateli wynikające z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która gwarantuje równy dostęp do opieki medycznej bez względu na miejsce zamieszkania. Na naszym terenie gminy uzdrowiskowej Lądek-Zdrój i gminy turystycznej Stronie Śląskie nie działa ani jeden punkt ogólnodostępnej pomocy medycznej – informuje Maria Dukat – Krzonkalla, radna powiatu kłodzkiego.

Burmistrz i radni postulują o przywrócenie całodobowej opieki medycznej i pielęgniarskiej. Udostępnienia oddziału rehabilitacyjnego, otwarcia geriatri i opieki paliatywnej z łóżkami a także poradni ortopedyczno-urazowej. Ideałem byłoby również otwarcie onkologi i uruchomienie podstacji pogotowia ratunkowego. 31 marca w biurze obsługi klienta w Urzędzie Miasta i Gminy w Lądku-Zdroju zbierane będą podpisy poparcia dla ponownego uruchomienia szpitala.Jacek Bomersbach

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Apel o ponowne otwarcie szpitala. 31 marca będą zbierać podpisy

  2016-02-29 13:02:24

  Jacek Bomersbach

   
  Burmistrz apeluje o przywrócenie szpitala przy ulicy Kłodzkiej w Lądku-Zdroju. Pod koniec marca zbierane będą podpisy mieszkańców w sprawie ponownego uruchomienia placówki.

 • 2016-03-01 07:17:31

  gość: ~Ewula

  Wszystkie propozycje super!!!! Ale onkologia ? Ktoś chyba nie przemyślał tematu. Lądek to nie miejsce dla osób z chorobą nowotworową!!!!

 • 2016-03-17 00:37:57

  gość: ~Tomasz Cwojdziński

  ostatnio dodany post

  Szanowni Państwo,
  Od wielu lat organizujemy i na początku stycznia przywozimy do Lądka Zdr. i na Czarną Górę (na 8 dni) coraz to liczniejszą grupę uczniów i nauczycieli EUREKA SPiG z Poznania. Zdarzające się czasami podczas zajęć na stokach urazy, z reguły drobne, dotychczas skutkowały jednak koniecznością konsultacji lub zaopatrzenia medycznego w Polanicy, co było bardzo uciążliwe dla poszkodowanych i ich opiekunów. Stąd gorąco popieram pomysł otwarcia szpitala na miejscu. To byłaby dla nas duża pomoc i wielka ulga.
  Jesteśmy nawet, na naszą oświatową miarę, gotowi wesprzeć finansowo remont obiektu. Trzymamy więc kciuki i liczymy na powodzenie w doprowadzeniu tej inicjatywy do pozytywnego rozstrzygnięcia.
  Tomasz Cwojdziński
  EUREKA SPiG - Poznań

REKLAMA


REKLAMA