Express-Miejski.pl

Na świńską grypę zmarły już 4 osoby. Kolejnych zgonów nie odnotowano

[zdjęcie ilustracyjne] fot.: WSSE

Szpital w Kłodzku dementuje: Do tej pory zmarł u nas tylko jeden pacjent chory na świńską grypę. Sanepid na Dolnym Śląsku odnotował śmierć czterech osób.

Niedawno pojawiły się nieoficjalne informacje, że w kłodzkim szpitalu zmarła kolejna osoba zakażona wirusem AH1N1.

- To plotka. Nic takiego nie miało miejsca. Do tej pory odnotowaliśmy tylko zgon jednego pacjenta. Był to 33-letni mężczyzna. Zgon nastąpił ósmego lutego – tłumaczy lekarska z oddziału wewnętrznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku.

Według danych sanepidu do tej pory na świńską grypę w województwie dolnośląskim zmarły cztery osoby. Pierwszy pacjent to blisko 30-letni mężczyzna, który zmarł kilkanaście dni temu w szpitalu przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu, kolejne śmiertelne ofiary to 60-latek ze szpitala przy ul. Grabiszyńskiej i 33-latek, który przegrał walkę z choroba w szpitalu w Kłodzku. Kolejny pacjent zmarł w placówce w Legnicy.

- Jeśli zgon nastąpił z powodu choroby zakaźnej szpital ma obowiązek w ciągu 24 godzin powiadomić sanepid. Nie musi tego robić, jeśli pacjent chorował na AH1N1 a śmierć nastąpiła z powodu powikłań np. zawału serca. Takie są procedury. Do tej pory odnotowaliśmy tylko cztery przypadki śmierci z powodu ptasiej grypy – tłumaczy Magdalena Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Lekarze ostrzegają, że wirus AH1N1 bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka. Objawy przypominają te, które zwiastują zwykłą grypę. Lekarz stawiając diagnozę musi sprawdzić czy oprócz gorączki pacjent ma inne objawy np. bóle głowy, kaszel i bóle mięśni. Gdy objawy te występują kolejnym krokiem w diagnozie jest sprawdzenie czy chory miał mógł mieć kontakt z wirusem świńskiej grypy. Jeśli tak, lekarz może zlecić wykonanie testów w kierunku zakażenia wirusem AH1N1. Jeśli wyniki będą pozytywne, należy niezwłocznie podjąć leczenie antywirusowe.Jacek Bomersbach

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Na świńską grypę zmarły już 4 osoby. Kolejnych zgonów nie odnotowano

  2016-02-24 11:40:35

  Jacek Bomersbach

  Szpital w Kłodzku dementuje: Do tej pory zmarł u nas tylko jeden pacjent chory na świńską grypę. Sanepid na Dolnym Śląsku odnotował śmierć czterech osób.

 • 2016-02-28 10:24:07

  gość: ~świńska grypa

  zle zdiagnozowali i omyłkowo położyli pacjenta z powikłaniami pogrypowymi na kardiologii zaraził kilka osób-na oddziale wewnętrznym pacjenci leżą już w korytarzach brakuje miejsc,smierć przez powikłanie AH1N1 to nie to samo -procedury?

 • 2016-03-09 17:09:13

  gość: ~pani

  ostatnio dodany post

  Tylko problem jest w tym że nie ma gdzie zdiagnozować,ponieważ są tylko 4 laboratoria w Polsce co wykonują testy..

REKLAMA


REKLAMA