Express-Miejski.pl

Marszałek rozmawia z PKP na temat otwarcia nieczynnych tras kolejowych

Na linii nr 322 z powodu fatalnego stanu torów obowiązują ograniczenia prędkości pociągów towarowych do 20 km na godzinę [zdjęcie ilustracyjne] fot.: bom

15 milionów złotych chce przeznaczyć urząd marszałkowski na uruchomienia linii kolejowej z Kłodzka do Stronia Śląskiego. Obecnie jeżdżą tam tylko składy towarowe.

Linia ma ponad sto lat. Ostatni raz pociągi pasażerskie jeździły nią ponad dziesięć lat temu. Owarto ją w 1897 roku. Odcinek z Kłodzka do Stronia ma 24 kilometry długości. Jest to linia jednotorowa bez trakcji elektrycznej. To oznacza, że mogą tam jeździć wyłącznie składy z lokomotywami spalinowymi. Obecnie na odcinku Krosnowice Kłodzkie do kopalni dolomitu prowadzony jest ruch towarowy. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego prowadzi rozmowy z PKP w sprawie uruchomienia linii. Część infrastruktury jest zniszczona. Pieniądze mają zostać przeznaczone na remonty torowiska i obiektów kolejowych.

- Obecnie dopuszczalna prędkość na tym odcinku wynosi 20 kilometrów na godzinę. To z powodu fatalnego stanu torów – mówił Radiu Wrocław Piotr Marchewka z zarządu powiatu kłodzkiego.

Prace mogłyby ruszyć po udanych rozmowach z dyrekcją dolnośląskich kolei. To jednak nie koniec. W planach zarządu województwa jest odnowienie ośmiu innych linii. Na cały ten projekt zapisano 275 mln złotych. O uratowanie linii walczą pasjonaci m.in. z Klub Miłośników Kolei z Wrocławia oraz inni sympatycy.

- Na Dolnym Śląsku istnieją dziesiątki zamkniętych szlaków, które zlokalizowane są w malowniczych terenach górskich. Wrażenia robi też dziewiętnastowieczna architektura dworców. Jednak wiele budowli nie da się już odtworzyć i wyremontować np. stacji w Sobótce Górce, która została wyburzona – tłumaczy Marcin Dobrowolski z brochowskiego klubu kolejowego.

Dworzec w Stroniu Śląskim udało się uratować. Działa tam Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Prace trwają też na stacji w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

 

bom

24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA