Express-Miejski.pl

Marszałek Przybylski chce ograniczyć smog w regionie

Cezary Przybylski chce powołać zespół, który zajmie się przygotowaniem projektu uchwały ograniczającej zanieczyszczenia w regionie fot.: bom

Złe informacje dla Nowej Rudy. Miasto jest najbardziej zanieczyszczone na Dolnym Śląsku. Emisję rakotwórczych substancji chce ograniczyć marszałek województwa.

Zdaniem specjalistów największym powodem zanieczyszczenia powietrza nie są samochody, ale palenie w domowych piecach. Sporo ludzi pali też śmieciami. Strażnicy miejscy z Nowej Rudy kontrolują posesje, ale to kropla w morzu. Kilka dni temu marszałek Przybylski poinformował o planach wprowadzenia ograniczeń smogu w aglomeracjach na Dolnym Śląsku. Najbardziej dotyczy to Nowej Rudy, bo jest ona najbardziej zanieczyszczonym miastem. Przykładowo we Wrocławiu przekroczono 4 – krotnie poziom zanieczyszczeń. W Nowej Rudzie – aż 16-krotnie.

- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska donosi o fatalnej jakości powietrza miast leżących u progu Sudetów. Chodzi m.in. o Jawor, miejscowości na południe od Legnicy, Strzegom czy Świdnicę. We Wrocławiu 60 dni w roku przekroczone jest stężenie szkodliwych pyłów, liderem jest jednak Nowa Ruda, gdzie stacja pomiarowa przy ulicy Srebrnej pokazuje, że takich dni jest 129 w roku – tłumaczy dr Maciej Zathej z Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu.

Cezary Przybylski chce powołać zespół, który zajmie się przygotowaniem projektu uchwały ograniczającej zanieczyszczenia w regionie. Sytuację ma poprawić program „Kawka”. Dzięki niemu lokatorzy mogą wymieniać stare piece węglowe na nowoczesne i ekologiczne. Po wymianie każdy może ubiegać się o 70-procentowy zwrot kosztów inwestycji (do 12 tys. zł). Stężenie rakotwórczych substancji w naszym regionie bije rekordy. W noworudzkim magistracie chcieliśmy zapytać, jak miasto walczy ze smogiem, ale pracownik odpowiedzialny za ochronę środowiska jest na zwolnieniu lekarskim. Do sprawy wrócimy.

Jacek Bomersbach

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Marszałek Przybylski chce ograniczyć smog w regionie

  2016-02-03 11:46:47

  Jacek Bomersbach

  Złe informacje dla Nowej Rudy. Miasto jest najbardziej zanieczyszczone na Dolnym Śląsku. Emisję rakotwórczych substancji chce ograniczyć marszałek województwa.

 • 2016-02-03 14:22:39

  gość: ~zen

  ostatnio dodany post

  A w lecie będzie zakaz grillowania?

REKLAMA


REKLAMA