Express-Miejski.pl

Wicemarszałek Michalak rozmawiał o drogach i liniach kolejowych

Spotkanie w starostwie fot.: J.D/starostwo

Czy przywrócony zostanie ruch kolejowy na trasie Kłodzko – Stronie Śląskie? Potrzeba na to ponad 15 mln zł. Trwają rozmowy z urzędem marszałkowskim.

Jerzy Michalak rozmawiał ze starostą Maciejem Awiżeniem na temat dróg, infrastruktury transportowej i liniach kolejowych. Wiele zadań z tym związanych ma realizować Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

- Najważniejsze, co usłyszeliśmy od marszałka to zapewnienie o planach wznowienia ruchu na linii kolejowej 322 Kłodzko - Stronie Śląskie, a co za tym idzie zabezpieczenie na ten cel w budżecie województwa 15 mln zł na początek – tłumaczy starosta Awiżeń.

Linia kolejowa została ujęta w planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Dolnego Śląska i obecnie prowadzone są analizy ekonomiczne uruchomienia szlaku. Wcześniej podobna sytuacja z linią Kłodzko – Kudowa-Zdrój. Uruchomiono ją w 2013 roku. Okazało się, że wznowienie ruchu kolejowego jest korzystne dla wszystkich. Wśród innych planów np. dotyczących remontów dróg w powiecie kłodzkim znalazł się odcinek drogi wojewódzkiej 381 Bożków – Święcko, remont chodnika przy drodze 388. Ruszyły procedury przetargowe dotyczące remontu odcinka drogi 87 Radków – Karłów. Jednocześnie marszałek przekazał informację o projektach, które zostały zgłoszone w ramach polsko-czeskich programów transgranicznych –  z czeskiego Broumova przez Tłumaczów do Ścinawki Średniej oraz z Lądka-Zdroju do Złotego Stoku. Jeśli otrzymają unijne dofinansowanie – ich realizacja rozpocznie się w 2017 roku.

Marszałek Michalak odwiedził też Długopole-Zdrój i uzdrowiska Lądek-Długopole. Tam również rozmawiano o infrastrukturze drogowej. Omawiano problem brak przejezdnego wiaduktu w Bystrzycy Kłodzkiej dla tirów, które muszą przejeżdżać przez uzdrowiska. Maciej Awiżeń i Piotr Marchewka z Zarządu Powiatu Kłodzkiego przedstawili marszałkowi plan budowy w Bystrzycy przy ulicy Unii Lubelskiej nowego wiaduktu z drogami dojazdowymi bezpośrednio z obwodnicy bystrzyckiej do Bystrzycy z pominięciem uzdrowiska. Budowa ma kosztować ok. 6 mln zł. Wykonana jest już dokumentacja techniczna. Dzięki temu powiat już w maju tego roku może złożyć wniosek w pierwszym naborze do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

W spotkaniach uczestniczyli m.in. radni, burmistrz Michał Piszko, posłanka Monika Wielichowska, urzędnicy reprezentujący Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz szef Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej.bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA