Express-Miejski.pl

Sprawdź sobie smog. Nowa mapa i fatalne pomiary dla kłodzczan i noworudzian

Dane pomiarowe ze stacji w Kłodzku z ostatnich trzech dni. Stacja pomiarowa znajduje się w Kłodzku przy ul. Szkolnej fot.: prt. scr. em24.pl

Od 10 grudnia możesz sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy. Okazuje się, że na Dolnym Śląsku największe kłopoty z zanieczyszczeniem powietrza ma Kłodzko i Nowa Ruda.

Na początku listopada publikowaliśmy artykuł, gdzie znajdowała się mapa zanieczyszczeń pochodząca z portalu Aqicn.org, prowadzonego przez pekińską organizację World Air Quality Index. Dane zaś pochodziły z oficjalnych stacji pomiarowych prowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomił 10 grudnia nowy, polski portal, na którym znajdziemy specjalną mapę prezentującą jakość powietrza w naszej okolicy. Na stronie można znaleźć stale aktualizowane dane pochodzące z blisko, 150 stacji pomiarowych rozmieszczonych na terenie całego kraju w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Wyniki pomiarów przedstawione są w sześciostopniowej skali pokazującej wpływ potencjalnego zanieczyszczenia na zdrowie.

Pod słowem "zanieczyszczenia" kryje się siedem rodzajów czynników, których stężenie jest badane, w tym pyły zawieszone, dwutlenek siarki czy tlenek węgla.

Na terenie całego kraju najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają mieszkańcy Kłodzka i Nowej Rudy. Tam jakość powietrza na dzień 14 grudnia (godz. 12) jest bardzo zła. Potwierdza to także chiński portal, gdzie jakość powietrza w tych dwóch miejscowościach powiatu kłodzkiego została określona została mianem „niezdrowego”.

W sąsiednich Ząbkowicach Śląskich, gdzie znajduje się najbliższa stacja pomiarowa jakość powietrza jest nieco lepsza. Utrzymuje się na poziomie umiarkowanym, średnim. Jego jakość nie jest dobra, ale też nie jest szkodliwa dla zdrowia jak w przypadku Kłodzka czy Nowej Rudy.

sm. / Express-Miejski.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Sprawdź sobie smog. Nowa mapa i fatalne pomiary dla kłodzczan i noworudzian

  2015-12-14 12:45:46

  sm. / Express-Miejski.pl

  Od 10 grudnia możesz sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy. Okazuje się, że na Dolnym Śląsku największe kłopoty z zanieczyszczeniem powietrza ma Kłodzko i Nowa Ruda.

 • 2015-12-28 21:58:17

  gość: ~wsad

  I co ma zamiar zrobic z tym burmistrz ?

 • 2017-01-08 13:34:58

  gość: ~villadei

  Jeśli sami (tzn zwykli mieszkancy) z tym nic nie zaczniemy robić, to nie liczmy na rząd (problem teoretyczny w/g słow jednego z ministrów) czy władzę gminy. Muszą być naciski nie tylko na urzędników gminnych ale szkoły i przedsiebiorstwa odpowiedzialne za smieci, na straż miejską i telefony do policji jesli widzi sie "dziwny" dym z komina.
  U mnie w kamienicy - 11 mieszkan - nikt oprocz mnie i sasiada nie segreguje smieci, trafiaja - wiadomo gdzie. Ale najbliższy kosz na odpady posegregowane jest dopiero 100 m dalej. Dlaczego dzieci w szkole nie uczą sie czym jest spalanie śmieci, dlaczego segragacja odpadów jest ważna? Ja odkąd tu mieszkam (4 lata) nie widzialem żadnej ulotki, informacji na temat szkodliwosci spalania smieci, a nie każdy ma internet i sam szuka takich wiadomości.

 • 2017-01-09 12:51:37

  gość: ~Smog

  ostatnio dodany post

  A moze by tak przywrócić "przejścia" pod falowcem ?!
  Bo to on blokuje cyrkulację powietrza w klodzku !!
  Projektant komunista nie pomyślał o konsekwencjach postawienia
  Falowca !

REKLAMA


REKLAMA