Express-Miejski.pl

Narodowcy chcą odebrać Tokarczuk obywatelstwo Nowej Rudy

Noworudzcy Patrioci uważaj, że wypowiedź pisarki jest kłamliwa i prowokacyjna fot.: youtube

Noworudzcy Patrioci na Facebooku wyśmiewają działania władz i twórczość pisarki. To kolejny efekt wywiadu telewizyjnego, w którym nazwała Polaków „mordercami Żydów”.

W październiku Olga Tokarczuk udzieliła wywiadu w TVP Info na temat książki „Księgi Jakubowe” Autorka stwierdziła w nim, że „trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów". Słowa pisarki oburzyły część opinii publicznej i środowiska prawicowe. W internecie pojawiły się „hejty”, w którym grożono Tokarczuk.

- Wydruk ponad trzydziestu wpisów dostarczyła nam prokuratura w Kłodzku. Sprawdzamy, czy wypowiedzi internautów wyczerpują znamiona artykułu 256 kodeksu karnego w którym jest mowa o nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i wyznaniowych – mówiła Bożena Jadżdżyk, prokurator rejonowy w Wałbrzychu.

W obronie pisarki stanęli minister sprawiedliwości i rzecznik praw obywatelskich. Tokarczuk bronił też Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy z grupą radnych. Pisarka jest honorową obywatelką miasta. Niedawno Noworudzcy Patrioci skierowali do radnych pismo. Na youtubie opublikowali też film „Tokarczuk bez obywatelstwa - akcja mieszkańców Nowej Rudy”, w którym uzasadniają swoje działania.

- My niżej podpisani mieszkańcy Nowej Rudy wyrażamy swoje oburzenie i sprzeciw wobec wypowiedzi pani Olgi Tokarczuk w telewizji publicznej w programie „Minęła 20” w dniu 7 października (…) Żądamy od członków rady miasta Nowa Ruda podjęcia uchwały dotyczącej pozbawienia Olgi Tokarczuk zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowa Ruda – uzasadnia Elżbieta Cygan, mieszkanka Nowej Rudy.

Noworudzcy Patroci uważaj, że wypowiedź pisarki jest kłamliwa i prowokacyjna. Podobnych sformułowań używa Jan Tomasz Gross.

- Jako mieszkańcy Nowej Rudy czujemy się przez panią Olgę Tokarczuk znieważeni i wyrażamy wolę, aby osoba, która naruszyła swoją wypowiedzią obowiązujące w RP prawo przestała być uznawana za ambasadora naszej lokalnej społeczności – kończy Elżbieta Cygan.

 

Jacek Bomersbach

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Narodowcy chcą odebrać Tokarczuk obywatelstwo Nowej Rudy

  2015-12-10 10:21:17

  Jacek Bomersbach

  Noworudzcy Patrioci na Facebooku wyśmiewają działania władz i twórczość pisarki. To kolejny efekt wywiadu telewizyjnego, w którym nazwała Polaków „mordercami Żydów”.

 • 2015-12-15 14:59:23

  gość: ~Mieszkańcy miasta

  My, mieszkańcy Nowej Rudy mamy dość wtrącania się nieformalnejgrupy psedo partiotów,którzy jeszcze na terenie kościelnym chcieli wieszać ludzi. Za prace niech się wezmą, a nie narzucać swoje idotyczne w 90% pomysły

 • 2016-03-30 20:42:21

  gość: ~krakowianin

  Taka pseudo-polka i pseudo-pisarka i na pewno anty -Polska opłacana za żydowskie pieniądze już dawno powinna być pozbawiona tego honoru.Wstyd mieszkańcy Nowej Rudy,wstyd.Można wam napluć w twarz i nic nie zrobicie.

 • 2018-04-21 08:55:41

  gość: ~Tadko

  ostatnio dodany post

  Pani Tokarczuk jako potomek żydokomuny (przyp. żydokomuna w Polsce jawnie rządziła w Polsce od 1945 - 1956 a np. w Rosji od 1917 do 1953) powinna przeprosić Naród Polski pod rygorem wydalenia z Polski jako syjonistka.

REKLAMA


REKLAMA