Express-Miejski.pl

Wykonano już odwierty. Każdy ma kilometr głębokości

Nieczynny szyb w okolicach Nowej Rudy fot.: bom

Firma Coal Holding, która chce wydobywać węgiel w Nowej Rudzie ma już projekt kopalni i zagospodarowania złoża. Wykonano już 7 odwiertów, aby zbadać jakość kopaliny.

Australijski inwestor planuje otworzyć kopalnię po uzyskaniu koncesji. Może to nastąpić za około trzy lata. Spółka chce zatrudnić 2 tysiące osób z rejonu Nowej Rudy i Wałbrzycha. Według Okręgowego Urzędu Górniczego plan ruchu górniczego obejmie obszar około dwudziestu kilometrów kwadratowych. Coal Holding ma już plany wydobywania surowca.

- Chcemy wprowadzić nowe technologie m.in. systemy eksploatacji czy uzbrojenie ściany. To powoduje, że będziemy bardziej efektywni. Dzięki temu techniczny koszt wytworzenia jednej tony węgla powinien konkurować na rynkach europejskich z surowcem chińskim czy rosyjskim – mówił w Radiu Wrocław Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding.

Australijczycy dokładnie prześwietlili teren i mają rozeznanie odnośnie wydobycia. Zaawansowane plany spowodowały, że duże złoża wpisano do planów miasta. W okolicach Ludwikowic Kłodzkich i Nowej Rudy wykonano już siedem odwiertów. Każdy z nich ma kilometr długości. W laboratoriach przebadano tony materiałów z odwiertów.

- Zasoby wynoszą około 180 milionów ton. Eksploatację trzeba robić jednak w sposób racjonalny – dodaje szef spółki.

Opracowano już nową dokumentację geologiczną, którą zatwierdziło ministerstwo ochrony środowiska. Jest ona już oficjalnym dokumentem rządowym. Jest również pozytywna opinia Wyższego Urzędu Górniczego. Przygotowano też plany rozlokowania szybów. Złoża antracytu (węgla koksującego szacuje się na 107 mln ton.

 

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA