Express-Miejski.pl

W dawnym Barze Barbara promowały się muzea i zespoły ludowe

Promocja powiatu we Wrocławiu fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Do udziału zaproszono muzea, artystów i kapele ludowe z powiatu kłodzkiego. Były degustacje potraw i wody mineralnej.

W Barbarze można było zobaczyć, jak powstaje papier czerpany i naczynia z gliny. Otwarto też wystawę zdjęć Tomasza Gmerka „Hrabstwo Kłodzkie na fotografii”. Do udziału w imprezie zaproszono producentów znanej w powiecie kłodzkim żywności oraz różne oryginalne muzea.

- W swoich zbiorach mamy ponad milion samych etykiet zapałczanych. Oprócz tego 200-300 sztuk zapalniczek, krzesiw i innych wyrobów. Rocznie naszą placówkę odwiedza ok. 10-11 tysięcy osób – opowiada Dorota Marchewka, asystentka w Muzeum Filumentycznym w Bystrzycy Kłodzkiej.

Przy muzeum od 2009 roku działa klub miłośników sztuki. Cyklicznie organizowane są wykłady i spotkania z młodzieżą. W centrum Barbara zaprezentowano też eksponaty z Muzeum Zabawek w Kudowie – Zdroju, które istnieje od 2002 roku. Na dwóch piętrach zgromadzono największą w Polsce kilkutysięczną ekspozycję zabawek. Są zabawki militarne, teatrzyki domowe, samochodziki zdalnie sterowane z czasów peerelu, klocki i wyposażenie sal lekcyjnych sprzed 50 lat. Podczas zwiedzania dzieci i dorośli przenoszą się w niezapomniany świat fantazji.

- Słowo „zabawka” istnieje dopiero od dziewiętnastego wieku. To jeden z najpoważniejszy przedmiotów wymyślony przez człowieka. Są zabawki ze skóry, ołowiu, celuloidu, porcelany i innych materiałów. Ciekawostką jest jedyny w Polsce drewniany zestaw lego z 1934 roku. Łącznie posiadamy ok. 5 i pół tysiąca eksponatów. Proszę mi wierzyć przedmioty budzą emocje – podkreśla Maria Ozierańska, dyrektorka muzeum.

W placówce można zobaczyć unikatowego konika z bursztynku – przedmiot pochodzi z czasów neolitu. Jest „gwizdałka” - najbardziej uniwersalna zabawka świata. Są też dziewiętnastowieczne przedmioty historyczne i żołnierzyki z budynkiem twierdzy. Niektóre postacie wykonano z elastoliny, która jest przodkiem plasteliny. W przyszłości ma zostać uruchomione kolejne piętro muzeum. Ma się tam znaleźć ekspozycja – przekrój czasowy komputerów i różnych elektronicznych gadżetów. Na spotkaniu, aby zachęcić ludzi do odwiedzania Kłodzka i okolic, rozdawano ulotki promocyjne placówek kulturalnych oraz foldery z największymi imprezami w powiecie. W ciągu roku odbywa się tam ponad 40 dużych festiwali.

- Jesteśmy regionem turystycznym, dlatego zachęcamy wszystkich, aby nas odwiedzać. Mamy sporo atrakcji sportowych, kulturowych, turystycznych i nawet kulinarnych. W samym Kłodzku znajduje się jedna z najlepiej zachowany twierdz w Polsce. Na naszym terenie znajduje się też Twierdza Srebrnogórska. Ciekawostką są również Ludwikowice Kłodzkie i Góry Sowie – opowiada Maciej Awiżeń, starosta kłodzki

Mieszkańcy zgłaszają władzom miasta i powiatu wiele nowych odkryć kompleksu Rise i inne tajemnicze obiekty. Część z nich ma zostać udostępniona dla turystów w przyszłym roku. Wcześniej jednak teren będą musieli sprawdzić saperzy oraz odpowiednie służby. Spotkanie we Wrocławiu zorganizowano w ramach Regionalnych Wtorków Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA