Odnaleziono 4 rzeźby, które dawniej stały przed Zakonem Sióstr Klarysek w Kłodzku. Pomniki wywieziono w różne części miasta i do innych miejscowości.
Pomniki w latach 1729 – 1730 stały między lipami i w pobliżu bramy zakonu przy ulicy Łukasińskiego w Kłodzku. Kiedy dokładnie zostały wywiezione? Prawdopodobnie w 1830 roku. Niedawno na ich ślad natrafili Henryka Szczepanowska, działaczka społeczna i doktor Arkadiusz Wojtyła z Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Odnalezienie rzeźb jest wieloletnim etapem dociekań. Ich obecne miejsce udało się ustalić m.in. dzięki dokumentom. Mam nadzieję, że monumenty docelowo trafią na swoje miejsce. Obecnie szukamy jeszcze dwóch rzeźb: św. Jana Niepomucena i Anioła Stróża – opowiada Henryka Szczepanowska.
Rzeźbę św. Józefa odnaleziono w parku miejskim w Ołdrzychowicach, św. Antoni Padewski stoi przy ulicy Półwiejskiej w Kłodzku, tam również zlokalizowano monument Anioła Gabriela. Święty Franciszek z Asyżu prawdopodobnie stoi w Jaszkówce niedaleko drogi krajowej. Pomoc od strony prawnej i finansowej zadeklarował burmistrz Kłodzka Michał Piszko. Zdaniem Henryki Szczepanowskiej na terenie powiatu kłodzkiego jest jeszcze wiele monumentów, które wcześniej zostały skradzione lub stoją zarośnięte w krzakach.
- Mamy nadzieję, że zagubione dzieła uda się odnaleźć i wrócą do swoich pierwotnych miejsc – kończy działaczka.
Jacek Bomersbach
Rzeźby zniknęły w dziewiętnastym wieku. Teraz się odnalazły
2015-11-09 11:26:51
Jacek Bomersbach
Odnaleziono 4 rzeźby, które dawniej stały przed Zakonem Sióstr Klarysek w Kłodzku. Pomniki wywieziono w różne części miasta i do innych miejscowości.
2015-11-09 12:42:26
gość: ~zen
Wcześniej podano, ze rzeźby zostały sprzedane.
2015-11-10 07:37:46
Zielony
ostatnio dodany post
Po kasacji zakonów w 1810 roku edyktem cesarskim, również ten zakon Bernardynów reformowalnych (Czesko-morawskiej Prowincji) został rozwiązany w 1812 r., kościół opróżniony, a budynki klasztorne i szpital przejęło wojsko pruskie. Tak jak w innych zakonach część mienia sprzedano, część rozdzielono. W 1834 r. rząd pruski zezwolił na zamianę funkcji kościoła: stał się ewangelickim kościołem garnizonowym. Taki stan trwał do 1945 r. Samo przeniesienie figur świętych nie było znów tak tajemnicze; są wzmianki w różnych materiałach. Faktem jest, że z czasem uległy zapomnieniu. Dość dokładnie zostało to opisane w Zeszytach Muzeum Ziemi Kłodzkiej (nr 11) - wyd. 2011 r. Moim zdaniem, to miejsce jest dość pechowe: w tym roku zniknęła zabytkowa, charakterystyczna brama, widoczna na prezentowanym zdjęciu (z Wikipedii)
REKLAMA
REKLAMA