Express-Miejski.pl

Rzeźby zniknęły w dziewiętnastym wieku. Teraz się odnalazły

Zakon Sióstr Klarysek w Kłodzku fot.: Jacek Halicki / wikipedia.pl

Odnaleziono 4 rzeźby, które dawniej stały przed Zakonem Sióstr Klarysek w Kłodzku. Pomniki wywieziono w różne części miasta i do innych miejscowości.  

Pomniki w latach 1729 – 1730 stały między lipami i w pobliżu bramy zakonu przy ulicy Łukasińskiego w Kłodzku. Kiedy dokładnie zostały wywiezione? Prawdopodobnie w 1830 roku. Niedawno na ich ślad natrafili Henryka Szczepanowska, działaczka społeczna i doktor Arkadiusz Wojtyła z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Odnalezienie rzeźb jest wieloletnim etapem dociekań. Ich obecne miejsce udało się ustalić m.in. dzięki dokumentom. Mam nadzieję, że monumenty docelowo trafią na swoje miejsce. Obecnie szukamy jeszcze dwóch rzeźb: św. Jana Niepomucena i Anioła Stróża – opowiada Henryka Szczepanowska.

Rzeźbę św. Józefa odnaleziono w parku miejskim w Ołdrzychowicach, św. Antoni Padewski stoi przy ulicy Półwiejskiej w Kłodzku, tam również zlokalizowano monument Anioła Gabriela. Święty Franciszek z Asyżu prawdopodobnie stoi w Jaszkówce niedaleko drogi krajowej. Pomoc od strony prawnej i finansowej zadeklarował burmistrz Kłodzka Michał Piszko. Zdaniem Henryki Szczepanowskiej na terenie powiatu kłodzkiego jest jeszcze wiele monumentów, które wcześniej zostały skradzione lub stoją zarośnięte w krzakach.

- Mamy nadzieję, że zagubione dzieła uda się odnaleźć i wrócą do swoich pierwotnych miejsc – kończy działaczka. 

 

Jacek Bomersbach

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rzeźby zniknęły w dziewiętnastym wieku. Teraz się odnalazły

  2015-11-09 11:26:51

  Jacek Bomersbach

  Odnaleziono 4 rzeźby, które dawniej stały przed Zakonem Sióstr Klarysek w Kłodzku. Pomniki wywieziono w różne części miasta i do innych miejscowości.
   

 • 2015-11-09 12:42:26

  gość: ~zen

  Wcześniej podano, ze rzeźby zostały sprzedane.

 • 2015-11-10 07:37:46

  Zielony

  ostatnio dodany post

  Po kasacji zakonów w 1810 roku edyktem cesarskim, również ten zakon Bernardynów reformowalnych (Czesko-morawskiej Prowincji) został rozwiązany w 1812 r., kościół opróżniony, a budynki klasztorne i szpital przejęło wojsko pruskie. Tak jak w innych zakonach część mienia sprzedano, część rozdzielono. W 1834 r. rząd pruski zezwolił na zamianę funkcji kościoła: stał się ewangelickim kościołem garnizonowym. Taki stan trwał do 1945 r. Samo przeniesienie figur świętych nie było znów tak tajemnicze; są wzmianki w różnych materiałach. Faktem jest, że z czasem uległy zapomnieniu. Dość dokładnie zostało to opisane w Zeszytach Muzeum Ziemi Kłodzkiej (nr 11) - wyd. 2011 r. Moim zdaniem, to miejsce jest dość pechowe: w tym roku zniknęła zabytkowa, charakterystyczna brama, widoczna na prezentowanym zdjęciu (z Wikipedii)

REKLAMA


REKLAMA